Election 2020 Click Banner

U.S. Senate – Michigan

  • Gary Peters *WinnerD 49.8%
    2,721,207
  • John James  R 48.3%
    2,636,892
  • Valerie Willis  O 0.9%
    51,271
  • Marcia Squier  O 0.7%
    39,068
  • Doug Dern  O 0.2%
    13,035
* Incumbent
5,461,473
100.0% precincts reporting
Last updated:

Supreme Court – Michigan

  • Bridget Mary McCormack *WinnerO 32.2%
    2,369,009
  • Elizabeth Welch WinnerO 20.2%
    1,485,684
  • Mary Kelly  O 17.0%
    1,250,633
  • Brock Swartzle  O 13.7%
    1,008,647
  • Susan Hubbard  O 8.3%
    610,146
  • Kerry Morgan  O 4.6%
    339,193
  • Katherine Nepton  O 3.9%
    289,844
* Incumbent
7,353,156
100.0% precincts reporting
Last updated:

Proposal – Michigan – 1 – Reallocate Park Revenue Use

  • Yes Winner 84.3%
    4,138,940
  • No   15.7%
    771,808
  • No   0.0%
    0
100.0% precincts reporting
Last updated:

Proposal – Michigan – 2 – Require Warrant for E Data

  • Yes Winner 88.8%
    4,457,246
  • No   11.2%
    564,793
  • No   0.0%
    0
100.0% precincts reporting
Last updated:

U.S. House – Michigan – District 1

  • Jack Bergman *WinnerR 61.4%
    255,294
  • Dana Ferguson  D 37.1%
    154,437
  • Ben Boren  O 1.5%
    6,288
* Incumbent
416,019
100.0% precincts reporting
Last updated:

U.S. House – Michigan – District 2

  • Bill Huizenga *WinnerR 59.2%
    237,447
  • Bryan Berghoef  D 38.2%
    153,461
  • Max Riekse  O 1.3%
    5,268
  • Jean-Michel Creviere  O 0.7%
    2,627
  • Gerald Van Sickle  O 0.6%
    2,459
* Incumbent
401,262
100.0% precincts reporting
Last updated:

U.S. House – Michigan – District 3

  • Peter Meijer WinnerR 53.0%
    213,147
  • Hillary Scholten  D 47.0%
    188,654
401,801
100.0% precincts reporting
Last updated:

U.S. House – Michigan – District 4

  • John Moolenaar *WinnerR 65.0%
    242,630
  • Jerry Hilliard  D 32.4%
    120,815
  • David Canny  O 1.4%
    5,374
  • Amy Slepr  O 1.2%
    4,448
* Incumbent
373,267
100.0% precincts reporting
Last updated:

U.S. House – Michigan – District 5

  • Daniel Kildee *WinnerD 54.3%
    192,917
  • Tim Kelly  R 41.9%
    149,124
  • Kathy Goodwin  O 2.3%
    8,068
  • James Harris  O 1.5%
    5,409
* Incumbent
355,518
100.0% precincts reporting
Last updated:

U.S. House – Michigan – District 6

  • Fred Upton *WinnerR 55.9%
    211,473
  • Jon Hoadley  D 40.2%
    152,092
  • Jeff DePoy  O 2.7%
    10,396
  • John Lawrence  O 1.2%
    4,439
* Incumbent
378,400
100.0% precincts reporting
Last updated:

U.S. House – Michigan – District 7

  • Tim Walberg *WinnerR 58.7%
    227,514
  • Gretchen Driskell  D 41.3%
    159,746
* Incumbent
387,260
100.0% precincts reporting
Last updated:

U.S. House – Michigan – District 8

  • Elissa Slotkin *WinnerD 50.9%
    217,928
  • Paul Junge  R 47.3%
    202,517
  • Joe Hartman  O 1.8%
    7,896
* Incumbent
428,341
100.0% precincts reporting
Last updated:

U.S. House – Michigan – District 9

  • Andy Levin *WinnerD 57.8%
    231,829
  • Charles Langworthy  R 38.3%
    153,677
  • Andrea Kirby  O 2.3%
    9,030
  • Mike Saliba  O 1.6%
    6,549
* Incumbent
401,085
100.0% precincts reporting
Last updated:

U.S. House – Michigan – District 10

  • Lisa McClain WinnerR 66.3%
    271,417
  • Kimberly Bizon  D 33.7%
    138,156
409,573
100.0% precincts reporting
Last updated:

U.S. House – Michigan – District 11

  • Haley Stevens *WinnerD 50.2%
    226,076
  • Eric Esshaki  R 47.8%
    215,362
  • Leonard Schwartz  O 2.0%
    8,934
* Incumbent
450,372
100.0% precincts reporting
Last updated:

U.S. House – Michigan – District 12

  • Debbie Dingell *WinnerD 66.4%
    254,988
  • Jeff Jones  R 30.7%
    117,730
  • Gary Walkowicz  O 2.9%
    11,146
* Incumbent
383,864
100.0% precincts reporting
Last updated:

U.S. House – Michigan – District 13

  • Rashida Tlaib *WinnerD 77.9%
    220,307
  • David Dudenhoefer  R 18.8%
    53,169
  • Sam Johnson  O 1.9%
    5,247
  • Etta Wilcoxon  O 0.7%
    2,071
  • Articia Bomer  O 0.7%
    1,951
* Incumbent
282,745
100.0% precincts reporting
Last updated:

U.S. House – Michigan – District 14

  • Brenda Lawrence *WinnerD 78.9%
    264,205
  • Robert Patrick  R 18.7%
    62,486
  • Lisa Gioia  O 1.1%
    3,687
  • Philip Kolody  O 0.7%
    2,476
  • Clyde Shabazz  O 0.6%
    1,942
* Incumbent
334,796
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 110

  • Gregory Markkanen *WinnerR 57.6%
    25,805
  • Janet Metsa  D 41.2%
    18,463
  • Rick Sauermilch  O 1.2%
    543
* Incumbent
44,811
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 109

  • Sara Cambensy *WinnerD 56.6%
    26,419
  • Melody Wagner  R 42.1%
    19,643
  • Jim Hafeman  O 1.4%
    644
* Incumbent
46,706
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 108

  • Beau LaFave *WinnerR 63.7%
    29,409
  • Renee Richer  D 36.3%
    16,791
* Incumbent
46,200
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 107

  • John Damoose WinnerR 60.9%
    31,623
  • Jim Page  D 39.1%
    20,324
51,947
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 106

  • Sue Allor *WinnerR 69.4%
    38,304
  • LeeAnn Johnson  D 30.6%
    16,912
* Incumbent
55,216
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 105

  • Ken Borton WinnerR 64.3%
    36,008
  • Jonathan Burke  D 35.7%
    19,988
55,996
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 104

  • John Roth WinnerR 50.9%
    30,311
  • Dan O'Neil  D 47.1%
    28,008
  • Jason Crum  O 2.0%
    1,194
59,513
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 103

  • Daire Rendon *WinnerR 71.0%
    36,358
  • Zach Larson  D 29.0%
    14,857
* Incumbent
51,215
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 102

  • Michele Hoitenga *WinnerR 69.7%
    30,631
  • Amanda Siggins  D 30.3%
    13,339
* Incumbent
43,970
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 101

  • Jack O'Malley *WinnerR 60.6%
    36,575
  • Beth McGill-Rizer  D 39.4%
    23,744
* Incumbent
60,319
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 100

  • Scott VanSingel *WinnerR 70.0%
    32,349
  • Sandy Clarke  D 30.0%
    13,852
* Incumbent
46,201
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 99

  • Roger Hauck *WinnerR 61.1%
    24,017
  • John Zang  D 36.5%
    14,363
  • Melissa Lambert  O 2.4%
    949
* Incumbent
39,329
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 98

  • Annette Glenn *WinnerR 58.7%
    28,413
  • Sarah Schulz  D 41.3%
    20,008
* Incumbent
48,421
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 97

  • Jason Wentworth *WinnerR 71.2%
    31,602
  • Celia Young-Wenkel  D 28.8%
    12,793
* Incumbent
44,395
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 96

  • Timothy Beson WinnerR 57.4%
    23,963
  • Brian Elder * D 42.6%
    17,788
* Incumbent
41,751
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 95

  • Amos O'Neal WinnerD 70.1%
    23,889
  • Charlotte DeMaet  R 29.9%
    10,189
34,078
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 94

  • Rodney Wakeman *WinnerR 59.9%
    31,457
  • Demond Tibbs  D 40.1%
    21,065
* Incumbent
52,522
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 93

  • Graham Filler *WinnerR 63.2%
    34,708
  • Muhammad Rais  D 36.8%
    20,220
* Incumbent
54,928
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 92

  • Terry Sabo *WinnerD 65.3%
    25,429
  • Michael Haueisen  R 34.7%
    13,506
* Incumbent
38,935
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 91

  • Greg VanWoerkom *WinnerR 59.8%
    29,422
  • Brian Hosticka  D 40.2%
    19,753
* Incumbent
49,175
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 90

  • Bradley Slagh *WinnerR 64.2%
    32,446
  • Christopher Banks  D 35.8%
    18,081
* Incumbent
50,527
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 89

  • Jim Lilly *WinnerR 61.6%
    35,942
  • Anita Brown  D 38.4%
    22,452
* Incumbent
58,394
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 88

  • Luke Meerman *WinnerR 72.2%
    38,841
  • Franklin Cornielle  D 27.8%
    14,946
* Incumbent
53,787
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 87

  • Julie Calley *WinnerR 72.3%
    39,433
  • Jay Molette  D 27.7%
    15,119
* Incumbent
54,552
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 86

  • Thomas Albert *WinnerR 63.1%
    35,534
  • Sue Hayes  D 36.9%
    20,745
* Incumbent
56,279
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 85

  • Ben Frederick *WinnerR 65.2%
    32,839
  • Andrea Garrison  D 34.8%
    17,518
* Incumbent
50,357
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 84

  • Phil Green *WinnerR 72.1%
    33,078
  • Patrick Wood  D 27.9%
    12,800
* Incumbent
45,878
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 83

  • Andrew Beeler WinnerR 65.5%
    28,270
  • Stephanie Armstrong-Helton  D 34.5%
    14,889
43,159
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 82

  • Gary Howell *WinnerR 73.1%
    37,013
  • Jerry Tkach  D 26.9%
    13,617
* Incumbent
50,630
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 81

  • Gary Eisen *WinnerR 68.5%
    33,239
  • Debbie Bourgois  D 31.5%
    15,289
* Incumbent
48,528
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 80

  • Mary Whiteford *WinnerR 66.5%
    34,988
  • Erik Almquist  D 33.5%
    17,635
* Incumbent
52,623
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 79

  • Pauline Wendzel *WinnerR 56.6%
    25,656
  • Chokwe Pitchford  D 43.4%
    19,658
* Incumbent
45,314
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 78

  • Brad Paquette *WinnerR 62.7%
    28,484
  • Dan VandenHeede  D 35.9%
    16,301
  • Andrew Warner  O 1.4%
    638
* Incumbent
45,423
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 77

  • Tommy Brann *WinnerR 60.2%
    29,911
  • Bob Smith  D 39.8%
    19,784
* Incumbent
49,695
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 76

  • Rachel Hood *WinnerD 62.7%
    33,736
  • Doug Zandstra  R 37.3%
    20,037
* Incumbent
53,773
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 75

  • David LaGrand *WinnerD 74.5%
    29,932
  • James McKeiver  R 20.5%
    8,239
  • Louis Palus  O 3.0%
    1,216
  • Marco Bulnes  O 2.0%
    789
* Incumbent
40,176
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 74

  • Mark Huizenga *WinnerR 63.1%
    34,065
  • Meagan Hintz  D 36.9%
    19,897
* Incumbent
53,962
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 73

  • Bryan Posthumus WinnerR 57.0%
    37,138
  • Bill Saxton  D 41.7%
    27,178
  • Theodore Gerrard  O 1.3%
    877
65,193
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 72

  • Steven Johnson *WinnerR 55.1%
    29,608
  • Lily Cheng-Schulting  D 44.9%
    24,159
* Incumbent
53,767
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 71

  • Angela Witwer *WinnerD 51.2%
    28,200
  • Gina Johnsen  R 47.3%
    26,049
  • Dalton McCuiston  O 1.5%
    807
* Incumbent
55,056
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 70

  • Pat Outman WinnerR 68.9%
    27,489
  • Karen Garvey  D 31.1%
    12,419
39,908
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 69

  • Julie Brixie *WinnerD 69.3%
    30,079
  • Grace Norris  R 29.1%
    12,648
  • Gene Gutierrez  O 1.6%
    680
* Incumbent
43,407
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 68

  • Sarah Anthony *WinnerD 75.9%
    33,770
  • Robert Atkinson  R 24.1%
    10,717
* Incumbent
44,487
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 67

  • Kara Hope *WinnerD 54.3%
    28,502
  • Nate Ross  R 45.7%
    23,945
* Incumbent
52,447
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 66

  • Beth Griffin *WinnerR 59.3%
    28,270
  • Abigail Wheeler  D 40.7%
    19,400
* Incumbent
47,670
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 65

  • Sarah Lightner *WinnerR 64.7%
    31,451
  • Nancy Smith  D 35.3%
    17,128
* Incumbent
48,579
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 64

  • Julie Alexander *WinnerR 60.6%
    24,879
  • Sandra Hofman-Kingston  D 36.8%
    15,125
  • Norman Peterson  O 2.6%
    1,071
* Incumbent
41,075
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 63

  • Matt Hall *WinnerR 60.8%
    31,052
  • Luke Howell  D 35.7%
    18,229
  • Rafael Wolf  O 2.2%
    1,113
  • John La Pietra  O 1.3%
    668
* Incumbent
51,062
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 62

  • Jim Haadsma *WinnerD 51.3%
    20,970
  • Dave Morgan  R 48.7%
    19,893
* Incumbent
40,863
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 61

  • Christine Morse WinnerD 54.1%
    31,885
  • Bronwyn Haltom  R 45.9%
    27,089
58,974
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 60

  • Julie Rogers WinnerD 74.9%
    30,037
  • Gary Mitchell  R 25.1%
    10,042
40,079
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 59

  • Steve Carra WinnerR 64.2%
    26,548
  • Amy East  D 35.8%
    14,793
41,341
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 58

  • Andrew Fink WinnerR 71.2%
    30,208
  • Tamara Barnes  D 28.8%
    12,210
42,418
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 57

  • Bronna Kahle *WinnerR 66.4%
    32,091
  • Will Garcia  D 33.6%
    16,247
* Incumbent
48,338
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 56

  • TC Clements WinnerR 64.2%
    31,309
  • Keith Kitchens  D 33.8%
    16,476
  • Jeffrey Rubley  O 2.0%
    993
48,778
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 55

  • Felicia Brabec WinnerD 72.4%
    37,117
  • Bob Baird  R 27.6%
    14,170
51,287
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 54

  • Ronnie Peterson *WinnerD 77.7%
    36,532
  • Martin Church  R 22.3%
    10,464
* Incumbent
46,996
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 53

  • Yousef Rabhi *WinnerD 86.9%
    42,523
  • Jean Holland  R 13.1%
    6,436
* Incumbent
48,959
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 52

  • Donna Lasinski *WinnerD 59.0%
    35,982
  • Greg Marquis  R 41.0%
    25,022
* Incumbent
61,004
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 51

  • Mike Mueller *WinnerR 64.0%
    38,684
  • Brad May  D 36.0%
    21,784
* Incumbent
60,468
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 50

  • Tim Sneller *WinnerD 54.2%
    27,842
  • Christina Fitchett-Hickson  R 45.8%
    23,506
* Incumbent
51,348
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 49

  • John Cherry *WinnerD 68.9%
    28,085
  • Bryan Lutz  R 31.1%
    12,684
* Incumbent
40,769
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 48

  • David Martin  R 50.5%
    24,796
  • Sheryl Kennedy * D 49.5%
    24,306
* Incumbent
49,102
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 47

  • Robert Bezotte WinnerR 68.7%
    40,448
  • Adam Smiddy  D 31.3%
    18,406
58,854
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 46

  • John Reilly *WinnerR 62.0%
    36,258
  • Jody LaMacchia  D 38.0%
    22,216
* Incumbent
58,474
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 45

  • Mark Tisdel WinnerR 52.3%
    29,227
  • Barb Anness  D 47.7%
    26,604
55,831
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 44

  • Matt Maddock *WinnerR 59.5%
    35,414
  • Denise Forrest  D 40.5%
    24,065
* Incumbent
59,479
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 43

  • Andrea Schroeder *WinnerR 59.7%
    33,404
  • Nicole Breadon  D 40.3%
    22,595
* Incumbent
55,999
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 42

  • Ann Bollin *WinnerR 63.2%
    39,730
  • Donnie Bettes  D 36.8%
    23,123
* Incumbent
62,853
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 41

  • Padma Kuppa *WinnerD 55.1%
    30,578
  • Andrew Sosnoski  R 44.9%
    24,967
* Incumbent
55,545
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 40

  • Mari Manoogian *WinnerD 57.8%
    38,148
  • Kendra Cleary  R 42.2%
    27,890
* Incumbent
66,038
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 39

  • Ryan Berman *WinnerR 51.9%
    30,754
  • Julia Pulver  D 46.5%
    27,561
  • Anthony Croff  O 1.6%
    926
* Incumbent
59,241
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 38

  • Kelly Breen WinnerD 51.6%
    31,217
  • Chase Turner  R 48.4%
    29,263
60,480
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 37

  • Samantha Steckloff WinnerD 63.9%
    34,589
  • Mitch Swoboda  R 34.1%
    18,462
  • James Young  O 2.0%
    1,092
54,143
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 36

  • Douglas Wozniak *WinnerR 68.7%
    38,136
  • Robert Murphy  D 31.3%
    17,390
* Incumbent
55,526
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 35

  • Kyra Bolden *WinnerD 82.9%
    49,076
  • Daniela Davis  R 15.9%
    9,407
  • Tim Yow  O 1.2%
    693
* Incumbent
59,176
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 34

  • Cynthia Neeley *WinnerD 86.7%
    24,028
  • James Miraglia  R 13.3%
    3,683
* Incumbent
27,711
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 33

  • Jeff Yaroch *WinnerR 70.4%
    39,429
  • Olu Jabari  D 29.6%
    16,539
* Incumbent
55,968
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 32

  • Pamela Hornberger *WinnerR 66.1%
    33,397
  • Justin Boucher  D 33.9%
    17,096
* Incumbent
50,493
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 31

  • William Sowerby *WinnerD 56.3%
    26,198
  • Lisa Valerio-Nowc  R 43.7%
    20,359
* Incumbent
46,557
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 30

  • Diana Farrington *WinnerR 62.4%
    28,198
  • Michael Chehab  D 37.6%
    17,016
* Incumbent
45,214
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 29

  • Brenda Carter *WinnerD 72.9%
    27,046
  • Dave Sullivan  R 27.1%
    10,076
* Incumbent
37,122
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 28

  • Lori Stone *WinnerD 61.1%
    26,132
  • Stephen Colegio  R 36.9%
    15,767
  • Frederick Horndt  O 2.1%
    879
* Incumbent
42,778
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 27

  • Regina Weiss WinnerD 74.4%
    41,755
  • Elizabeth Goss  R 22.4%
    12,561
  • Gregory Stempfle  O 1.6%
    913
  • Sherry Wells  O 1.6%
    886
56,115
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 26

  • Jim Ellison *WinnerD 63.7%
    33,202
  • Chris Meister  R 36.3%
    18,956
* Incumbent
52,158
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 25

  • Nate Shannon *WinnerD 52.8%
    25,204
  • Paul Smith  R 47.2%
    22,499
* Incumbent
47,703
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 24

  • Steve Marino *WinnerR 57.5%
    29,394
  • Michelle Woodman  D 42.5%
    21,692
* Incumbent
51,086
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 23

  • Darrin Camilleri *WinnerD 52.5%
    30,233
  • John Poe  R 47.5%
    27,305
* Incumbent
57,538
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 22

  • Richard Steenland WinnerD 59.9%
    24,949
  • Steven Warner  R 40.1%
    16,700
41,649
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 21

  • Ranjeev Puri WinnerD 59.1%
    34,252
  • Laurel Hess  R 40.9%
    23,664
57,916
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 20

  • Matt Koleszar *WinnerD 55.1%
    33,032
  • John Lacny  R 44.9%
    26,931
* Incumbent
59,963
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 19

  • Laurie Pohutsky * D 50.2%
    29,479
  • Martha Ptashnik  R 49.8%
    29,221
* Incumbent
58,700
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 18

  • Kevin Hertel *WinnerD 60.3%
    32,571
  • Michael Babat  R 39.7%
    21,463
* Incumbent
54,034
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 17

  • Joe Bellino *WinnerR 61.5%
    28,570
  • Christopher Slat  D 38.5%
    17,866
* Incumbent
46,436
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 16

  • Kevin Coleman *WinnerD 62.5%
    28,224
  • Emily Bauman  R 37.5%
    16,937
* Incumbent
45,161
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 15

  • Abdullah Hammoud *WinnerD 70.5%
    28,361
  • Carla O'Neill  R 27.1%
    10,906
  • Larry Betts  O 2.4%
    970
* Incumbent
40,237
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 14

  • Cara Clemente *WinnerD 56.7%
    23,127
  • Darrell Stasik  R 38.6%
    15,735
  • Simone Coleman  O 4.8%
    1,938
* Incumbent
40,800
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 13

  • Tullio Liberati WinnerD 58.0%
    26,719
  • Megan Frump  R 42.0%
    19,356
46,075
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 12

  • Alex Garza *WinnerD 62.3%
    27,300
  • Michelle Bailey  R 37.7%
    16,488
* Incumbent
43,788
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 11

  • Jewell Jones *WinnerD 65.2%
    28,127
  • James Townsend  R 34.8%
    15,009
* Incumbent
43,136
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 10

  • Mary Cavanagh WinnerD 84.7%
    37,895
  • Cathy Alcorn  R 15.3%
    6,856
44,751
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 9

  • Karen Whitsett *WinnerD 94.2%
    28,784
  • James Stephen  R 5.8%
    1,779
* Incumbent
30,563
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 8

  • Stephanie Young WinnerD 96.7%
    33,601
  • Miroslawa Gorak  R 3.3%
    1,136
34,737
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 7

  • Helena Scott WinnerD 93.0%
    32,070
  • Kimberly Givens  O 3.5%
    1,210
  • Ronald Cole  R 2.3%
    781
  • Anita Belle  O 1.2%
    414
34,475
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 6

  • Tyrone Carter *WinnerD 0%
    0
* Incumbent
Last updated:

State House – Michigan – District 5

  • Cynthia Johnson *WinnerD 93.4%
    18,612
  • Harold Day  R 6.6%
    1,309
* Incumbent
19,921
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 4

  • Abraham Aiyash WinnerD 89.8%
    27,107
  • Howard Weathington  R 5.7%
    1,724
  • Linda Rayburn  O 3.4%
    1,014
  • MD Rabbi Alam  O 1.2%
    355
30,200
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 3

  • Shri Thanedar WinnerD 92.8%
    22,430
  • Anita Vinson  R 4.3%
    1,040
  • Stephen Boyle  O 2.9%
    700
24,170
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – District 1

  • Tenisha Yancey *WinnerD 75.8%
    29,724
  • Latricia Lanier  R 22.2%
    8,698
  • Gregory Creswell  O 2.0%
    785
* Incumbent
39,207
100.0% precincts reporting
Last updated:

State House – Michigan – 4 – Unexpired Term

  • Abraham Aiyash  D 0%
    0
Last updated:

State House – Michigan – 4 – Unexpired Term

  • Abraham Aiyash WinnerD 0%
    0
Last updated:

19th Circuit Court Judge

  • David A. Thompson WinnerNP 81.5%
    15,707
  • David J. Eagles  NP 18.5%
    3,554
19,261
100.0% precincts reporting
Last updated:

26th Circuit Court Judge

  • K. Edward Black WinnerNP 68.1%
    13,424
  • Joel E. Bauer  NP 31.9%
    6,278
19,702
100.0% precincts reporting
Last updated:

28th Circuit Court Judge

  • Jason Elmore WinnerNP 64.8%
    12,814
  • Michael K. Hayes  NP 35.2%
    6,959
19,773
100.0% precincts reporting
Last updated:

79th District Court Judge

  • John Middlebrook WinnerNP 57.2%
    9,821
  • Glenn Jackson III  NP 42.8%
    7,347
17,168
100.0% precincts reporting
Last updated:

90th District Court Judge

  • Angela J. Lasher WinnerNP 58.1%
    16,984
  • Robert A. Banner  NP 41.9%
    12,236
29,220
100.0% precincts reporting
Last updated:

Benzie County Central Schools Bonding Proposal

1.99 mills for 25 years

  • Yes Winner 54.3%
    4,911
  • No   45.7%
    4,127
100.0% precincts reporting
Last updated:

Boyne Falls Public Schools Sinking Fund Millage Proposal

2 mills for 10 years

  • Yes Winner 54.8%
    589
  • No   45.2%
    485
100.0% precincts reporting
Last updated:

DeTour Area Schools Bonding Proposal

3 mills for 25 years

  • Yes Winner 58.3%
    834
  • No   41.7%
    596
100.0% precincts reporting
Last updated:

Elk Rapids Schools Bonding Proposal

1.6 mills for 30 years

  • Yes Winner 63.6%
    4,050
  • No   36.4%
    2,320
100.0% precincts reporting
Last updated:

Harbor Springs Public Schools Building & Site Sinking Fund Replacement Millage Proposal

.54 mills for 4 years

  • Yes Winner 66.6%
    3,251
  • No   33.4%
    1,629
100.0% precincts reporting
Last updated:

Harbor Springs Public Schools Operating Millage Renewal Proposal

renew 14.4947 mills for 2 years

  • Yes Winner 75.7%
    3,705
  • No   24.3%
    1,187
100.0% precincts reporting
Last updated:

Johannesburg-Lewiston Area Schools Bonding Proposal

2.90 mills for 25 years

  • Yes Winner 51.5%
    756
  • No   48.5%
    712
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mid Michigan College Adoption Of Mid Michigan College Maximum Tax Rate Annexed Territory

increased in perpetuity by 1.2232 mills

  • Yes Winner 55.4%
    10,521
  • No   44.6%
    8,482
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mid Michigan College Annexation Proposition

Shall Mid Michigan College, Michigan, annex the territory of Gratiot-Isabella Regional Education Service District, Michigan that is not already included in a community college district?

  • Yes Winner 70.4%
    13,408
  • No   29.6%
    5,624
100.0% precincts reporting
Last updated:

Posen Consolidated School District No. 9 Sinking Fund Millage Proposal

.5 mill for 10 years

  • Yes Winner 56.1%
    614
  • No   43.9%
    480
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon Area Public Schools Operating Millage Proposal

increased by .5414 for 4 years

  • Yes Winner 55.9%
    3,723
  • No   44.1%
    2,936
100.0% precincts reporting
Last updated:

Tahquamenon Area Schools Operating Millage Renewal Proposal

18 mills for 5 years

  • Yes Winner 63.8%
    2,740
  • No   36.2%
    1,555
100.0% precincts reporting
Last updated:

Traverse City Area Public Schools Operating Millage Proposal

1 mill for 5 years

  • Yes Winner 61.9%
    29,169
  • No   38.1%
    17,919
100.0% precincts reporting
Last updated:

Vanderbilt Area Schools Operating Millage Proposal

increased by .3915 for 3 years

  • Yes Winner 55.8%
    631
  • No   44.2%
    499
100.0% precincts reporting
Last updated:

Vanderbilt Area Schools Sinking Fund Millage Proposal

.75 mill for 5 years

  • Yes Winner 54.2%
    616
  • No   45.8%
    521
100.0% precincts reporting
Last updated:

Alpena County: Alpena Twp. Supervisor

  • Nathan W. Skibbe WinnerR 55.7%
    3,046
  • Bruce Honeycutt  D 44.3%
    2,421
5,467
100.0% precincts reporting
Last updated:

Alpena County: Commissioner 1st District

  • Donald H. Gilmet WinnerR 71.5%
    1,270
  • Mark John Hunter  O 28.5%
    507
1,777
100.0% precincts reporting
Last updated:

Alpena County: Commissioner 3rd District

  • David R. Karschnick WinnerR 55.8%
    998
  • Kathy Thomas  D 44.2%
    791
1,789
100.0% precincts reporting
Last updated:

Alpena County: Prosecutor

  • Cynthia M. Muszynski WinnerR 68.0%
    11,282
  • Denise M. Burke  D 32.0%
    5,307
16,589
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Central Lake Proposal 20-2 – Marijuana Retailer

A proposed initiated ordinance to authorize one marijuana retailer establishment within the Village of Central Lake

  • Yes   50.0%
    262
  • No   50.0%
    262
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Commissioner 8th District

  • Dana O’Dell  D 0%
    0
  • Jason Helwig  R 0%
    0
0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Mancelona Twp. Supervisor

  • Chuck Johnson  R 0%
    0
  • Roger Bergey  O 0%
    0
0% precincts reporting
Last updated:

Benzie County: Commissioner 7th District

  • Gary G. Sauer WinnerR 55.5%
    993
  • Donald Smeltzer  D 44.5%
    795
1,788
100.0% precincts reporting
Last updated:

Benzie County: Crystal Lake Twp. Supervisor

  • Amy Ferris WinnerD 54.4%
    447
  • Dean R. Michael  R 45.6%
    375
822
100.0% precincts reporting
Last updated:

Benzie County: Homestead Twp. Clerk

  • Karen Mallon WinnerR 57.0%
    696
  • Frank Pelky  L 43.0%
    525
1,221
100.0% precincts reporting
Last updated:

Benzie County: Homestead Twp. Supervisor

  • Tia Kurina-Cooley WinnerR 62.1%
    857
  • Teresa Peiffer  D 37.9%
    523
1,380
100.0% precincts reporting
Last updated:

Benzie County: Inland Twp. Clerk

  • Rose A. Wirth WinnerR 78.7%
    939
  • Therese Zielinski  O 21.3%
    254
1,193
100.0% precincts reporting
Last updated:

Charlevoix County: Boyne Falls Village President

  • Marilyn Cousineau WinnerNP 68.3%
    112
  • William P. Carson  NP 31.7%
    52
164
100.0% precincts reporting
Last updated:

Charlevoix County: Charlevoix City Charter Amendment – City Clerk and Assessor to Attend Board of Review Meetings Upon Request

  • Yes Winner 89.4%
    1,237
  • No   10.6%
    147
100.0% precincts reporting
Last updated:

Charlevoix County: Charlevoix City Charter Amendment – Airport Hanger Lease Term

  • No Winner 53.6%
    808
  • Yes   46.4%
    699
100.0% precincts reporting
Last updated:

Charlevoix County: Charlevoix City Charter Amendment – Publish Summary of Adopted Ordinances

  • Yes Winner 75.8%
    1,149
  • No   24.2%
    367
100.0% precincts reporting
Last updated:

Charlevoix County: Charlevoix City Proposal – Use City Golf Course Vacant Land For Housing

  • No Winner 77.0%
    1,232
  • Yes   23.0%
    367
100.0% precincts reporting
Last updated:

Charlevoix County: Charlevoix Twp. Clerk

  • Sandra Witherspoon WinnerD 53.1%
    591
  • Richard Bogart  R 46.9%
    521
1,112
100.0% precincts reporting
Last updated:

Charlevoix County: Commissioner 6th District

  • Shirley Roloff WinnerR 58.2%
    1,573
  • Richard C. Spring  D 41.8%
    1,131
2,704
100.0% precincts reporting
Last updated:

Charlevoix County: Melrose Twp. Clerk

  • Robin Hissong Berry WinnerO 75.4%
    465
  • Tracy LaGasse  O 24.6%
    152
617
100.0% precincts reporting
Last updated:

Crooked Tree District Library Millage Proposal

.5 mills for 5 years

  • Yes Winner 62.9%
    994
  • No   37.1%
    586
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan & Emmet Counties: Mackinaw City President

  • Scott Newman WinnerNP 55.0%
    254
  • Fred Thompson Jr  NP 45.0%
    208
462
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Ambulance Millage Proposal

increased by up to .50 mills for 4 years

  • Yes   71.4%
    9,210
  • No   28.6%
    3,694
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Benton Twp. Treasurer

  • Jayne L. Wixson-Passeno WinnerR 72.0%
    1,295
  • Kathryn Hansz  L 28.0%
    504
1,799
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Cheboygan City Council Member

vote for 3

  • Ken Kwiatkowski WinnerNP 29.9%
    1,157
  • Diane E. Raab WinnerNP 26.0%
    1,008
  • Kasey Hocquard WinnerNP 25.5%
    987
  • Zach Mastin  NP 18.6%
    720
3,872
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Commissioner 2nd District

  • Richard Sangster WinnerR 57.5%
    981
  • David W. Martin  D 42.5%
    726
1,707
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Commissioner 3rd District

  • Michael D. Newman WinnerR 83.0%
    1,608
  • Andrew M. Evans  L 17.0%
    329
1,937
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Commissioner 6th District

  • John B. Wallace WinnerR 56.7%
    1,089
  • Cynthia Kress  D 43.3%
    831
1,920
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Commissioner 7th District

  • Steve Warfield WinnerR 82.8%
    1,498
  • Dana Carver  L 17.2%
    312
1,810
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Grant Twp. Constable

  • Shawna M. McManus WinnerR 58.4%
    384
  • Doug Hempenstall  D 41.6%
    274
658
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Mullett Township Annual Twp. Meeting Reestablished Proposal

Shall an annual township meeting be reestablished in Mullett Township, with any costs for holding such annual township meeting being paid for by the Township of Mullett?

  • Yes Winner 76.8%
    600
  • No   23.2%
    181
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Munro Twp. Supervisor

  • Keith E. Ginop WinnerR 56.6%
    262
  • Charles Antkoviak  D 43.4%
    201
463
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Treasurer

  • Buffy Jo Weldon WinnerR 86.0%
    11,202
  • James Johnson  L 14.0%
    1,821
13,023
100.0% precincts reporting
Last updated:

Chippewa County: Commissioner 2nd District

  • Jim Martin WinnerD 53.7%
    1,619
  • Anthony Stackpoole  R 46.3%
    1,394
3,013
100.0% precincts reporting
Last updated:

Chippewa County: Commissioner 3rd District

  • Erik V. Baron WinnerR 60.5%
    2,465
  • Don McLean  D 39.5%
    1,610
4,075
100.0% precincts reporting
Last updated:

Chippewa County: Commissioner 5th District

  • Robert J. Savoie WinnerR 64.8%
    2,436
  • Raymond E. Johnson  D 35.2%
    1,325
3,761
100.0% precincts reporting
Last updated:

Chippewa County: DeTour Twp. Clerk

  • Marilyn McGuire WinnerR 60.9%
    324
  • Janelle Dudeck  D 39.1%
    208
532
100.0% precincts reporting
Last updated:

Chippewa County: DeTour Twp. Treasurer

  • Sharon Ann Hamel WinnerR 71.9%
    335
  • Yvonne Bosley  O 28.1%
    131
466
100.0% precincts reporting
Last updated:

Chippewa County: Hulbert Twp. Supervisor

  • Todd Davis Jr. WinnerR 65.5%
    76
  • Gregg L. Dewitt  O 34.5%
    40
116
100.0% precincts reporting
Last updated:

Chippewa County: Kinross Twp. Supervisor

  • Jim Moore WinnerR 73.5%
    1,000
  • Emil Mattson  O 26.5%
    361
1,361
100.0% precincts reporting
Last updated:

Chippewa County: Raber Twp. Supervisor

  • Linda Johnson WinnerD 57.4%
    260
  • James Traynor  R 42.6%
    193
453
100.0% precincts reporting
Last updated:

Chippewa County: Soo Twp. Treasurer

  • Cheryl M. Thoresen WinnerR 85.4%
    1,309
  • Sean Higgins  O 14.6%
    223
1,532
100.0% precincts reporting
Last updated:

Chippewa County: Sugar Island Twp. Treasurer

  • Ann Rosenbum WinnerR 59.9%
    284
  • Jacklyn J. Brown  D 40.1%
    190
474
100.0% precincts reporting
Last updated:

Chippewa County: Trout Lake Twp. Clerk

  • David Hillman WinnerR 73.8%
    172
  • Alvin W. English  D 26.2%
    61
233
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Arthur Twp. Road Millage Proposal

2 mills for 4 years

  • Yes Winner 65.0%
    223
  • No   35.0%
    120
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Clare City Proposed Charter Amendment

eliminate the requirement that a lease in excess of one year be submitted to the voters at an election

  • Yes Winner 60.0%
    705
  • No   40.0%
    470
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Farwell Village President

  • Tracey L. Coker Jackson WinnerNP 50.5%
    159
  • Jeff Linton  NP 49.5%
    156
315
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Greenwood Twp. Clerk

  • Rachel Mackson WinnerR 62.0%
    378
  • Linda Bailow  D 38.0%
    232
610
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Gypsy Moth Special Millage Question

1 mill for 5 years

  • Yes Winner 70.7%
    10,399
  • No   29.3%
    4,317
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Harrison City Mayor

  • Stacy S. Stocking WinnerNP 84.2%
    718
  • Matt Stephenson  NP 15.8%
    135
853
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Hayes Twp. Supervisor

  • Rick C. Jones WinnerR 62.8%
    1,413
  • Michael Haley  D 37.2%
    838
2,251
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Summerfield Twp. Clerk

  • Jaclyn Hall WinnerO 62.5%
    140
  • Jennifer M. Williams  O 37.5%
    84
224
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Summerfield Twp. Supervisor

  • Daniel Wilhelm WinnerR 65.4%
    176
  • Rick D. Murphy  O 34.6%
    93
269
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Summerfield Twp. Treasurer

  • Kelli B. Stamper WinnerO 62.9%
    139
  • Joni Carnes  O 37.1%
    82
221
100.0% precincts reporting
Last updated:

Crawford County: Frederic Twp. Clerk

  • Amanda Siwecki WinnerR 51.9%
    367
  • Kimberly Johnston  O 31.0%
    219
  • Christine Cox  O 17.1%
    121
707
100.0% precincts reporting
Last updated:

Crawford County: Frederic Twp. Treasurer

  • Karen M. Dawson WinnerR 58.7%
    421
  • Jodie Tompkins  O 41.3%
    296
717
100.0% precincts reporting
Last updated:

Crawford County: Grayling Recreation Authority Millage Proposal

increased by .4500 for 5 years

  • Yes Winner 54.2%
    3,783
  • No   45.8%
    3,202
100.0% precincts reporting
Last updated:

Crawford County: Lovells Twp. Supervisor

  • Gary Neumann WinnerR 66.5%
    304
  • Randy Long  D 33.5%
    153
457
100.0% precincts reporting
Last updated:

Crawford County: Road Commissioner

vote for 2

  • Ronald Larson WinnerR 39.8%
    4,357
  • Cris Jones  R 37.9%
    4,144
  • Darryll Babbitt Jr.  O 22.3%
    2,436
10,937
100.0% precincts reporting
Last updated:

Crawford County: Sheriff Millage Proposal

Increased by .4500 for 5 years

  • Yes Winner 58.7%
    4,151
  • No   41.3%
    2,915
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: Commissioner 3rd District

  • Charles MacInnis WinnerR 60.0%
    1,797
  • Anne L Serafin  D 40.0%
    1,199
2,996
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: Commissioner 6th District

  • David White WinnerR 59.0%
    1,727
  • Brad Hall  D 41.0%
    1,199
2,926
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: Commissioner 7th District

  • Matt Koontz WinnerD 58.1%
    1,422
  • William Fraser  R 41.9%
    1,024
2,446
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: Cross Village Twp. Clerk

  • Diana J Keller WinnerD 61.3%
    138
  • Priscilla J Sweet  R 38.7%
    87
225
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: Cross Village Twp. Supervisor

  • Stephen G. Keller WinnerO 52.1%
    111
  • Lawrence A. Ribits  O 39.4%
    84
  • Gene P Reck  D 8.5%
    18
213
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: Harbor Springs City Council

vote for 2

  • Alan Dika WinnerNP 29.5%
    436
  • Nancy Rondel WinnerNP 29.2%
    432
  • Cece Johnston  NP 25.8%
    382
  • Michael Naturkas  NP 15.4%
    228
1,478
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: Harbor Springs Mayor

  • Matthew Bugera WinnerNP 63.5%
    530
  • Bill Mulder  NP 36.5%
    304
834
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: Pellston Village President

  • James C. Gillett WinnerNP 70.1%
    220
  • Mike Adams  NP 29.9%
    94
314
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: Petoskey City Council Ward 2

  • Derek Shiels WinnerNP 50.1%
    379
  • Suzanne Shumway  NP 49.9%
    378
757
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: Resort Twp. Clerk

  • Lucy Eppler WinnerR 71.0%
    1,118
  • Justin S. Blohm  O 29.0%
    456
1,574
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: West Traverse Twp. Supervisor

  • James R Bartlett WinnerR 80.1%
    991
  • Dawson Moore  O 19.9%
    246
1,237
100.0% precincts reporting
Last updated:

Gladwin County: Beaverton Twp. Clerk

  • Katery Stoike WinnerR 63.6%
    593
  • Madalyn Hubble  D 36.4%
    340
933
100.0% precincts reporting
Last updated:

Gladwin County: Bentley Twp. Supervisor

  • Bradley E. Neumeyer II WinnerD 52.8%
    246
  • Robert Pettit  R 47.2%
    220
466
100.0% precincts reporting
Last updated:

Gladwin County: Billings Twp. Supervisor

  • Tim Mester WinnerR 68.5%
    966
  • Larry Grell  D 31.5%
    444
1,410
100.0% precincts reporting
Last updated:

Gladwin County: Clerk

  • Karrie Hulme WinnerR 51.9%
    7,287
  • Laura Brandon-Maveal  D 48.1%
    6,755
14,042
100.0% precincts reporting
Last updated:

Gladwin County: Gladwin City Public Safety Protection Proposal

2 mills for 5 years

  • Yes Winner 50.2%
    652
  • No   49.8%
    646
100.0% precincts reporting
Last updated:

Gladwin County: Hay Twp. Supervisor

  • Mark L. Mudge WinnerD 53.4%
    286
  • Jay Uchiyama  O 46.6%
    250
536
100.0% precincts reporting
Last updated:

Gladwin County: Road Commissioner

  • David Greaves WinnerR 69.4%
    9,635
  • Larry Miller  D 30.6%
    4,252
13,887
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse County: 1st District Commissioner

  • Betsy Coffia WinnerD 58.0%
    5,288
  • Josephine Ferry  R 42.0%
    3,833
9,121
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse County: 3rd District Commissioner

  • Brad Jewett WinnerR 54.4%
    4,521
  • Melissa Hogan  D 45.6%
    3,791
8,312
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse County: 4th District Commissioner

  • Penny Morris WinnerR 58.0%
    4,948
  • Brace Kern  D 42.0%
    3,579
8,527
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse County: 5th District Commissioner

  • Ron Clous WinnerR 64.6%
    4,276
  • Jade Prange  D 35.4%
    2,341
6,617
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse County: 6th District Commissioner

  • Darryl V. Nelson WinnerR 56.5%
    4,533
  • Bruce Moore  D 43.5%
    3,492
8,025
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse County: 911 Public Safety Surcharge Ballot Proposal

increased from $1.85 up to $2.50 per device, per month, which may represent an increase of up to $0.65 per device, per month.

  • Yes Winner 58.4%
    32,162
  • No   41.6%
    22,948
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse County: Grant Township Fire & Ambulance Emergency Services Millage

increase of up to 1.75 mills for 3 years

  • Yes Winner 61.1%
    442
  • No   38.9%
    281
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse County: Grant Twp. Treasurer

  • Elizabeth M. Svec WinnerR 74.2%
    547
  • Lisa Willett  D 25.8%
    190
737
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse County: Paradise Township Fire Protection Services Millage

1.9 mills for 4 years

  • Yes   56.1%
    771
  • No   43.9%
    603
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse County: Sheriff

  • Tom Bensley  R 55.4%
    32,288
  • Greg Hall  D 44.6%
    25,964
58,252
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse County: Traverse City & Garfield Township Recreational Authority Millage Proposal

.30 mils for 20 years

  • Yes Winner 72.1%
    14,030
  • No   27.9%
    5,416
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Clare City Commissioner

  • Bob Bonham WinnerNP 26.8%
    648
  • Carolyn Murphy  NP 25.9%
    625
  • Maegan Jenkins  NP 23.8%
    574
  • Joshua Clark  NP 23.5%
    567
2,414
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Clare Proposed Charter Amendment

Shall Section 13.4 be deleted in its entirety thus eliminating the requirement that a lease in excess of one year be submitted to the voters at an election.

  • Yes Winner 60.0%
    705
  • No   40.0%
    470
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Clerk

  • Minde B Lux WinnerR 58.6%
    16,350
  • Chelsea Plevinski  D 41.4%
    11,563
27,913
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Commissioner 2nd District

  • Frank Engler WinnerR 64.3%
    3,584
  • Jonnie Taton  D 35.7%
    1,992
5,576
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Commissioner 3rd District

  • Jerry Jaloszynski WinnerR 65.5%
    3,156
  • Matthew R Clark  D 34.5%
    1,660
4,816
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Commissioner 4th District

  • Jim Horton WinnerR 51.8%
    2,286
  • Jessica Lapp  D 48.2%
    2,124
4,410
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Commissioner 6th District

  • Steve Swaney WinnerD 64.3%
    2,191
  • Douglas Davis Jr  R 35.7%
    1,216
3,407
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Drain Commissioner

  • Robert Willoughby WinnerR 54.3%
    15,098
  • Bob Busch  D 45.7%
    12,697
27,795
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Isabella Twp. Clerk

  • Hannah Fitzpatrick WinnerD 66.2%
    624
  • Carolyn Berger  O 33.8%
    319
943
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Isabella Twp. Treasurer

  • Linda Bechtel WinnerR 67.7%
    663
  • Deanna Rydman  O 32.3%
    317
980
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Lake Isabella Village Charter Section 10.02 Revision

revised to place a cap of ten additional mills above and beyond the level of one mill for general operating purposes

  • Yes Winner 64.5%
    631
  • No   35.5%
    347
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Lake Isabella Village Charter Section 16.03 Revision

revised to require that the question of charter revision be placed before electors at the general election in the year 2040 and at least every 20 years thereafter

  • Yes Winner 78.3%
    753
  • No   21.7%
    209
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Mount Pleasant City Commissioner at Large

vote for 2

  • Olivia Cyman WinnerNP 31.7%
    3,172
  • Will Joseph WinnerNP 27.6%
    2,755
  • Barry DeLau  NP 23.5%
    2,352
  • Joshua Agardy  NP 17.2%
    1,716
9,995
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Register of Deeds

  • Karen R Jackson WinnerR 56.6%
    15,618
  • Matthew Rivard  D 43.4%
    11,958
27,576
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Road Commissioner

  • David Livermore WinnerR 54.3%
    14,972
  • Jeff Eddington  D 45.7%
    12,615
27,587
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Sherman Township Library Services Millage Proposal

.75 mill for 6 years

  • Yes Winner 64.0%
    936
  • No   36.0%
    526
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Treasurer

  • Steven W Pickens WinnerR 57.7%
    16,200
  • Morgan Painter  D 42.3%
    11,870
28,070
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Union Twp. Treasurer

  • Kimberly M Rice WinnerD 52.8%
    2,294
  • Julia A Becker  R 47.2%
    2,048
4,342
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Boardman Township Fire Operation Millage Proposition

increase of up to 1 mill for 5 years

  • Yes Winner 74.6%
    597
  • No   25.4%
    203
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Boardman Twp. Road Millage Proposition

increase of up to 2 mills for 5 years

  • Yes Winner 63.1%
    502
  • No   36.9%
    293
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Clearwater Twp. Clerk

  • Jule A. Moore WinnerD 50.2%
    596
  • Melinda Booy  R 49.8%
    592
1,188
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Clearwater Twp. Treasurer

  • Joanne Childs WinnerR 64.7%
    986
  • Dawn Guitar  D 35.3%
    539
1,525
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Commissioner 2nd District

  • Bob Baldwin WinnerR 69.5%
    640
  • Danielle Stein-Seabolt  D 30.5%
    281
921
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Kalkaska Village President

  • Harley J. Wales WinnerNP 54.5%
    463
  • Robert Larsen  NP 45.5%
    387
850
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Cherry Valley Twp. Clerk

  • Melissa Rees-Herington WinnerR 59.8%
    144
  • Sherri Grimm  D 40.2%
    97
241
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Commissioner 3rd District

  • Betty Dermyer WinnerR 73.2%
    565
  • Clifford D. Demos  D 26.8%
    207
772
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Elk Twp. Supervisor

  • Louis L. Fitz WinnerO 50.9%
    316
  • Dean Moore Sr.  R 49.1%
    305
621
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Ellsworth Twp. Treasurer

  • Kimberly Rothig-Pendley WinnerO 52.6%
    194
  • Betty Alward  D 47.4%
    175
369
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Pleasant Plains New Additional General Operating Funds Millage Proposal

1 mill for 5 years

  • No Winner 56.6%
    381
  • Yes   43.4%
    292
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Pleasant Plains Twp. Supervisor

  • Kevin D. Braddy WinnerR 58.4%
    362
  • Heidi Alfrey-Gamble  O 41.6%
    258
620
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Prosecutor

  • Craig R. Cooper WinnerR 68.1%
    3,508
  • Gregory J. Mick  O 31.9%
    1,647
5,155
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Register of Deeds

  • Patti Pacola WinnerR 64.0%
    3,931
  • Lisa Williams  D 36.0%
    2,208
6,139
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Road Commissioner

partial term ending 12/31/24

  • Joan Runnels WinnerR 58.8%
    3,541
  • Clyde Welford  D 41.2%
    2,484
6,025
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Sauble Twp. Supervisor

  • Mary Ann Nugent WinnerO 65.9%
    137
  • George J Danek  O 34.1%
    71
208
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Sheriff

  • Rich Martin WinnerR 69.4%
    4,353
  • Dennis Robinson  D 30.6%
    1,916
6,269
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Yates Twp. Supervisor

  • Marilyn K. Burns WinnerD 64.8%
    206
  • Nicolette McClure  O 35.2%
    112
318
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Yates Twp. Treasurer

  • Jacqueline Patterson WinnerD 57.1%
    228
  • Patricia Williams  O 42.9%
    171
399
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Clerk

  • Michelle L. Crocker WinnerR 61.0%
    9,908
  • Theresa Rose  D 39.0%
    6,346
16,254
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Commissioner 1st District

  • George Bowers  D 50.0%
    1,181
  • Rick L. Robbins WinnerR 50.0%
    1,183
2,364
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Commissioner 2nd District

  • Debra L. Rushton WinnerR 56.1%
    1,316
  • John Hunter  D 43.9%
    1,031
2,347
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Commissioner 3rd District

  • William J. Bunek WinnerR 59.4%
    777
  • Lois Bahle  D 40.6%
    531
1,308
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Commissioner 5th District

  • Patricia Soutas-Little  D 59.7%
    1,245
  • Jim Houdek WinnerR 40.3%
    842
2,087
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Commissioner 6th District

  • Gwenne Allgaier WinnerD 57.1%
    1,425
  • Lana Schaub  R 42.9%
    1,070
2,495
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Commissioner 7th District

  • Melinda C. Lautner WinnerR 56.8%
    1,243
  • Julie A. Morris  D 43.2%
    944
2,187
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Empire Twp. Fire Protection & Emergency Medical Services Millage Proposal

7 mills for 5 years

  • Yes Winner 61.0%
    586
  • No   39.0%
    374
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Empire Village President

  • Daniel M. Davis WinnerNP 61.0%
    178
  • Todd Avis  NP 39.0%
    114
292
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Glen Arbor Twp. Supervisor

  • Tom Laureto WinnerR 60.2%
    388
  • Bob Hawley  O 39.8%
    256
644
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Leelanau Twp. Supervisor

  • Tom Van Pelt WinnerR 61.0%
    327
  • John W. Sanders  D 39.0%
    209
536
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Leland Twp. Clerk

  • Lisa Brookfield WinnerD 68.7%
    1,001
  • Sandy Reardon  O 31.3%
    456
1,457
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Leland Twp. Supervisor

  • Susan W. Och WinnerD 54.8%
    874
  • Randy Ralph  R 45.2%
    720
1,594
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Northport Recreational Marijuana Establishments Ordinance Repeal

Repeal the Recreational Marijuana Establishments Ordinance & replace it with a new ordinance that would completely prohibit recreational marijuana establishments in the Village of Northport

  • No Winner 60.8%
    96
  • Yes   39.2%
    62
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Road Commissioner

  • John J. Popa WinnerR 53.0%
    8,609
  • Garth M. Greenan  D 47.0%
    7,626
16,235
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Solid Waste Management Plan Proposal

Proposal for the funding of waste reduction programs and for the collection of materials for recycling - $35 per household per year for 10 years

  • Yes Winner 80.4%
    12,710
  • No   19.6%
    3,107
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mackinac County: Brevort Twp. Clerk

  • Kaye A. Matelski  D 50.0%
    153
  • Shyanne Bird  R 50.0%
    153
306
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mackinac County: Commissioner 2nd District

  • Craig Lehrke WinnerR 52.7%
    711
  • Nora Massey  D 47.3%
    638
1,349
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mackinac County: Garfield Twp. Treasurer

  • Susan Butkovich WinnerR 66.4%
    445
  • Katana Freed  D 33.6%
    225
670
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mackinac County: Newton Twp. Clerk

  • Nikki Tremblay WinnerD 57.1%
    160
  • Sherry Salter  R 42.9%
    120
280
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mackinac County: Newton Twp. Treasurer

  • Marilyn Mary Strickland WinnerR 79.2%
    213
  • Samantha McNeil  O 20.8%
    56
269
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mackinac County: Portage Twp. Supervisor

  • Donald Reed WinnerR 75.3%
    451
  • Chris Peterson  O 24.7%
    148
599
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mackinac County: St. Ignace Twp. Supervisor

  • Eric J. Danielson WinnerR 59.3%
    302
  • Steven A. Campbell  D 31.2%
    159
  • Lisa Powers  O 9.4%
    48
509
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Arcadia Twp. Supervisor

  • Janice McCraner WinnerR 53.8%
    264
  • Jay Alam  D 46.2%
    227
491
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Arcadia Twp. Treasurer

  • Greg Wisner WinnerD 50.5%
    249
  • Debbra Eckhout  R 49.5%
    244
493
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Cleon Twp. Supervisor

  • David Myers WinnerR 66.2%
    362
  • Jeff Stanton  D 33.8%
    185
547
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Commissioner 2nd District

  • Richard A. Schmidt WinnerR 63.8%
    1,224
  • Allen O'Shea  D 36.2%
    695
1,919
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Commissioner 3rd District

  • Nikki D.C. Koons WinnerR 59.5%
    1,133
  • Gene Lagerquist  D 40.5%
    771
1,904
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Commissioner 4th District

  • Eric D. Gustad WinnerR 63.1%
    1,365
  • Rolf Wucherer  D 36.9%
    798
2,163
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Commissioner 5th District

  • Jeffrey Dontz WinnerR 62.8%
    1,345
  • Bill Schoedel  O 37.2%
    796
2,141
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Commissioner 6th District

  • Karen Wrzesinski Goodman WinnerD 55.9%
    1,062
  • Andrew W. Reed  R 44.1%
    837
1,899
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Commissioner 7th District

  • Margaret Batzer WinnerD 74.8%
    914
  • David Holmer  L 25.2%
    308
1,222
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Council on Aging Millage Increase

.475 mills for 6 years for an increase of .175 mills for the purpose of providing the Senior Nutrition Program (Meals on Wheels)

  • Yes Winner 74.8%
    10,113
  • No   25.2%
    3,404
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Kaleva Village Clerk

  • Karen Dufresne WinnerNP 41.4%
    70
  • Amanda Ickes  NP 31.4%
    53
  • Renea E. Wayna  NP 27.2%
    46
169
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Marilla Twp. Operating Millage Proposal

increased by up to 1.25 mills for 4 years

  • No Winner 60.9%
    126
  • Yes   39.1%
    81
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Norman Twp. Clerk

  • Colleen J. Sexton WinnerR 62.8%
    571
  • Mary E. Soule  D 37.2%
    338
909
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Onekama Twp. Supervisor

  • David Meister WinnerD 57.2%
    610
  • Ray Franz  R 42.8%
    456
1,066
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Sheriff

  • Brian Gutowski WinnerR 52.6%
    7,570
  • Kenneth Falk  D 43.8%
    6,296
  • Douglas Topolski  O 3.6%
    521
14,387
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mason County: Branch Township Millage Proposal For Road Maintenance, Improvements, And Brining

increase of 1 mill for 6 years

  • Yes Winner 61.8%
    413
  • No   38.2%
    255
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mason County: Commissioner 1st District

  • Nick Krieger WinnerD 50.3%
    1,193
  • Susan Boes  R 49.7%
    1,179
2,372
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mason County: Commissioner 7th District

  • Ron Bacon WinnerR 66.2%
    1,467
  • Ed Miller  D 33.8%
    750
2,217
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mason County: Eden Township Millage Proposal For Road Maintenance, Improvements, And Brining

increase of 1 mill for 6 years

  • Yes Winner 69.1%
    208
  • No   30.9%
    93
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mason County: Fountain Village President

  • Kenneth Budzynski WinnerNP 57.5%
    46
  • Emily A. Rogers  NP 36.3%
    29
  • Edward D. Morley, Jr.  NP 6.3%
    5
80
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mason County: Ludington Council Member Ward 1

  • Ted May WinnerNP 52.7%
    331
  • Jeff Beilfuss  NP 47.3%
    297
628
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mason County: Ludington Council Member Ward 5

  • Wally Cain WinnerNP 50.1%
    267
  • Angela Serna  NP 49.9%
    266
533
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mecosta County: Barryton Village President

  • James D. Soriano WinnerNP 52.5%
    83
  • Thomas Gilleran  NP 26.6%
    42
  • Jeff Nelson  NP 20.9%
    33
158
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mecosta County: Commissioner 6th District

  • Wendy Nystrom WinnerD 59.5%
    839
  • Eric O'Neil  R 40.5%
    571
1,410
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mecosta County: Fork Twp. Rescue Truck Capital Improvements Proposal

increase of up to .5 mill for 3 years

  • Yes Winner 61.7%
    473
  • No   38.3%
    293
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mecosta County: Martiny Twp. Clerk

  • Connie Grant WinnerR 64.7%
    576
  • Joy L. Moorman  D 35.3%
    314
890
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mecosta County: Mecosta Village President

  • Anne Marie Wrobbel WinnerNP 62.1%
    100
  • William Howes  NP 37.9%
    61
161
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mecosta County: Morton Township Youth and Family Center Proposal

increased by .25 mill for 5 years

  • No Winner 52.4%
    1,576
  • Yes   47.6%
    1,432
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mecosta County: Village Of Barryton-Disincorporation of Village Proposal

Shall the incorporated Village of Barryton be vacated?

  • No Winner 67.4%
    118
  • Yes   32.6%
    57
100.0% precincts reporting
Last updated:

Missaukee County: Emergency Medical Services Replacement Millage

1 mill for 8 years

  • Yes Winner 60.0%
    4,859
  • No   40.0%
    3,244
100.0% precincts reporting
Last updated:

Montmorency County: Briley Twp. Supervisor

  • Ken Werner WinnerO 48.7%
    496
  • Marc Edwards  R 36.8%
    375
  • Rick Klein  O 14.4%
    147
1,018
100.0% precincts reporting
Last updated:

Montmorency County: Briley Twp. Treasurer

  • Vanessa Werner WinnerR 72.0%
    725
  • Mary Freeman  O 28.0%
    282
1,007
100.0% precincts reporting
Last updated:

Montmorency County: Invasive Species Suppression Program

1 mill for 1 year

  • Yes Winner 52.6%
    2,849
  • No   47.4%
    2,565
100.0% precincts reporting
Last updated:

Montmorency County: Rust Twp. Road Construction, Improvements and Maintenance Millage Proposal

1 mill for 4 years

  • Yes Winner 67.9%
    201
  • No   32.1%
    95
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Benona Twp. Clerk

  • Margie Shaw WinnerR 81.0%
    722
  • Rhonda Muckel  O 19.0%
    169
891
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Benona Twp. Supervisor

  • Steven W. Fleming WinnerR 68.8%
    616
  • Jeff Glover  O 31.2%
    279
895
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Commissioner 1st District

  • Ron Christians WinnerR 70.0%
    1,400
  • Adam Kokx  O 30.0%
    601
2,001
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Commissioner 4th District

  • Paul Erickson WinnerR 65.1%
    1,010
  • Joshua Draper  O 34.9%
    541
1,551
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Commissioner 6th District

  • Phil Morse WinnerR 72.4%
    975
  • Alexander D. Katt  O 27.6%
    371
1,346
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Hart Twp. Clerk

  • Steven P. Freed WinnerR 71.7%
    622
  • Brandi Bruch  O 28.3%
    245
867
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Hesperia Village President

  • Mike Farber WinnerNP 64.9%
    137
  • Michael M. Maynard  NP 35.1%
    74
211
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Pentwater Township Millage For Township Road Maintenance And Construction

increased by .5 mills for 4 years

  • Yes Winner 64.5%
    823
  • No   35.5%
    453
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Pentwater Township Millage To Acquire Aerial Ladder System And Associated Equipment

increased by .5 mills for 6 years

  • Yes Winner 63.0%
    803
  • No   37.0%
    471
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Pentwater Twp. Supervisor

  • Lynnette Cavazos WinnerO 38.1%
    396
  • Lisa McKinney  O 34.4%
    357
  • Tracy R. Blamer  O 27.5%
    286
1,039
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Pentwater Twp. Treasurer

  • Heather A. Douglas WinnerO 46.2%
    456
  • Maureen Murphy  O 43.3%
    427
  • Harry M. Brodbeck  O 10.4%
    103
986
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Commissioner 2nd District

  • Mark Surbrook WinnerR 67.5%
    1,582
  • Ryan Veeder  D 32.5%
    762
2,344
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Hill Twp. Treasurer

  • Ellen Scott WinnerR 76.4%
    563
  • Melissa Bortle  O 23.6%
    174
737
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Mills Twp. Supervisor

  • David A. Ryan WinnerR 75.6%
    1,157
  • Justin Irvine  O 24.4%
    373
1,530
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Ogemaw Township Gypsy Moth Millage Proposal

2 mill for 6 years

  • Yes Winner 70.3%
    495
  • No   29.7%
    209
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Rose City Fire Millage

.75 mills for 10 years

  • Yes Winner 73.9%
    164
  • No   26.1%
    58
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Rose Township Gypsy Moth Millage Proposal

1 mill for 5 years

  • Yes Winner 67.1%
    516
  • No   32.9%
    253
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Sheriff’s Office Road Patrol Millage

1 mill for 4 years

  • Yes Winner 56.8%
    6,161
  • No   43.2%
    4,687
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: West Branch Township Gypsy Moth And Insect Suppression And Treatment Millage Increase Proposal

1 mill for 4 years

  • Yes Winner 65.9%
    895
  • No   34.1%
    463
100.0% precincts reporting
Last updated:

Osceola County: Evart City Council Member

vote for 2

  • Sean P. Duffy WinnerNP 41.1%
    395
  • Matthew Hildebrand  NP 35.0%
    336
  • Ralph Carlson  NP 23.9%
    229
960
100.0% precincts reporting
Last updated:

Osceola County: Evart City Mayor

  • Chris Emerick WinnerNP 46.8%
    293
  • Bob Lancaster  NP 29.1%
    182
  • John C. Joyce  NP 24.1%
    151
626
100.0% precincts reporting
Last updated:

Osceola County: Evart Joint Fire Millage Proposal

2 mills for 6 years

  • Yes Winner 62.2%
    1,584
  • No   37.8%
    962
100.0% precincts reporting
Last updated:

Osceola County: Middle Branch Twp. Supervisor

  • Glenn Wilson Jr. WinnerR 84.3%
    344
  • Charles Kampmueller  O 15.7%
    64
408
100.0% precincts reporting
Last updated:

Osceola County: Orient Twp. Road Maintenance Millage

1 mill for 4 years

  • Yes Winner 61.6%
    255
  • No   38.4%
    159
100.0% precincts reporting
Last updated:

Osceola County: Village of Tustin Ordinance To Completely Prohibit Marijuana Establishments

completely prohibit the establishment and/or operation of any and all types of marihuana establishments pertaining to adult use of marihuana within the Village limits

  • Yes Winner 58.3%
    67
  • No   41.7%
    48
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oscoda County: Clinton Twp. Clerk

  • Sheri Sanderson WinnerR 64.0%
    183
  • Lisa Force  O 36.0%
    103
286
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oscoda County: Gypsy Moth Control Millage Proposal

.50 mills for 4 years

  • Yes Winner 66.6%
    2,925
  • No   33.4%
    1,465
100.0% precincts reporting
Last updated:

Otsego County: Sheriff

  • Matthew J. Nowicki WinnerR 87.9%
    11,292
  • Joseph Charles  L 12.1%
    1,552
12,844
100.0% precincts reporting
Last updated:

Otsego County: Village Of Vanderbilt-Corwith Township Fire Authority

1.25 mills for 4 years

  • Yes Winner 72.5%
    663
  • No   27.5%
    251
100.0% precincts reporting
Last updated:

Presque Isle County: 911 Surcharge

$3 each month for 5 years

  • Yes Winner 65.3%
    5,032
  • No   34.7%
    2,673
100.0% precincts reporting
Last updated:

Presque Isle County: Allis Twp. Supervisor

  • Rich Nash WinnerR 59.0%
    321
  • Clifford C. Tollini  O 41.0%
    223
544
100.0% precincts reporting
Last updated:

Presque Isle County: City Of Rogers City Historical Preservation Millage Proposal

increased by .50 mills for 5 years

  • Yes Winner 58.3%
    482
  • No   41.7%
    345
100.0% precincts reporting
Last updated:

Presque Isle County: Commissioner 1st District

  • Wayne Vermilya WinnerD 59.0%
    496
  • Nancy Shutes  R 41.0%
    345
841
100.0% precincts reporting
Last updated:

Presque Isle County: Posen Township Millage Proposal

1.50 mills for 8 years

  • Yes Winner 56.6%
    243
  • No   43.4%
    186
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Denton Twp. Supervisor

  • Bob Spaulding WinnerR 67.6%
    2,252
  • Craig E. Cotterman  D 32.4%
    1,081
3,333
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Lake Twp. Supervisor

  • Keith A. Stiles Sr.  R 52.0%
    421
  • Tonya Clare  D 48.0%
    388
809
0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Markey Twp. Treasurer

  • Wendy Engle WinnerR 55.5%
    853
  • Sherrie Ciaramitaro  D 44.5%
    684
1,537
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Richfield Township Millage Increase Proposal Police Protection & Public Safety Services

increase of up to 1 mill for 5 years

  • Yes Winner 60.3%
    1,123
  • No   39.7%
    740
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Richfield Twp. Clerk

  • Greg Watt WinnerR 52.3%
    1,016
  • Pam Scott  D 47.7%
    927
1,943
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Richfield Twp. Supervisor

  • John Bawol WinnerR 55.0%
    1,064
  • Raymond Wlosinski  D 36.3%
    703
  • Roberta L. Kary  O 8.7%
    168
1,935
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Richfield Twp. Treasurer

  • Terri Hidey WinnerR 59.3%
    1,154
  • Judy Scroggin  D 40.7%
    791
1,945
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Road Commissioner

  • Clint Stauffer WinnerD 51.1%
    5,449
  • Fred Chidester  O 48.9%
    5,217
10,666
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Roscommon Village President

  • Michael Miller WinnerNP 55.0%
    197
  • Dan Fishel  NP 45.0%
    161
358
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Roscommon Village Treasurer

  • Janet L. Deloge WinnerNP 62.4%
    209
  • Daniel Scow  NP 37.6%
    126
335
100.0% precincts reporting
Last updated:

Wexford County: Cherry Grove Twp. Treasurer

  • Kari Hanus WinnerR 82.4%
    1,184
  • Marcy Walston  O 17.6%
    253
1,437
100.0% precincts reporting
Last updated:

Wexford County: Manton City Proposed Charter Amendment

The proposed amendment to the City Charter would provide for six (6) year terms for both the City Clerk and the City Treasurer

  • No Winner 51.4%
    264
  • Yes   48.6%
    250
100.0% precincts reporting
Last updated:

Wexford County: Springville Twp. EMS Millage Proposal

3 mill for 1 year

  • Yes Winner 78.6%
    641
  • No   21.4%
    175
100.0% precincts reporting
Last updated: