Skip to Main
Sports

Nine local players and coaches named to Division 3-4 All-State Teams

The 2023 Michigan Associated Press Division 3-4 All-State football team, which is selected by a panel of 15 sports writers:

PLAYER OF THE YEAR

Ty Hudkins, Ada Forest Hills Central, Sr.

Advertisement

FIRST TEAM

QUARTERBACKS

Carson Vis, Grand Rapids South Christian, Jr.

Cason Marswell, Mason, Jr.

Advertisement

RUNNING BACKS

Tyson Hill, Chelsea, Sr.

Nakai Amachree, Haslett, Sr.

JT Hartman, Ada Forest Hills Central, Sr.

Advertisement

Gavin Noonan, Walled Lake Western, Sr.

RECEIVERS

Ty Hudkins, Ada Forest Hills Central, Sr.

Jake Vermaas, Grand Rapids South Christian, Sr.

Advertisement

Donovan Guerrant, Harper Woods, Fr.

Nick Marsh, River Rouge, Sr.

Ethan Abberger, Holland Christian, Sr.

OFFENSIVE LINEMAN

Gabe VanSickle, Coopersville, Sr.

Andrew Dennis, Mount Pleasant, Sr.

Darrin Strey, Paw Paw, Sr.

Joey Wing, Forest Hills Central, Sr.

DEFENSIVE LINEMEN

Dasan Smith, Marquette, Sr.

Kaleb Parrish, Mason, Sr.

Cam VanSolkema, Grand Rapids South Christian, Sr.

Garrie Mann, Richland Gull Lake, Sr.

LINEBACKERS

Brady Pretzlaff, Gaylord, Sr.

Willie Powell, Harper Woods, Sr.

Landon Heavy, Parma Western, Sr.

Kaden McCullough, Allendale, Sr.

DEFENSIVE BACKS

Jacob Oden, Harper Woods, Sr.

Trey Sloothaak, Zeeland West, Jr.

Connor Kazamer, Portland, Sr.

Marcello Vitti, Dearborn Divine Child, Soph.

SPECIALIST

Ty Fournier, Freeland, Sr.

KICKER

Collin Winters, Mason, Jr.

PUNTER

Connor Byram, Gaylord, Jr.

COACH

Rod Oden, Harper Woods


SECOND TEAM

QUARTERBACKS

Gavin Espinoza, Croswell-Lexington, Sr.

Eli Boyce, Holland Christian, Sr.

Logan Borodychuk, Mount Pleasant, Sr.

Kyle Strattan, Whitehall, Sr.

RUNNING BACKS

AJ Bryan, Tecumseh

AJ Martel, Mason, Sr.

Caden Thelen, Portland, Sr.

Ben Boehm, Hamilton, Sr.

Bronson Carpenter, Battle Creek Harper Creek, Sr.

RECEIVERS

Drew Hickmott, Ortonville-Brandon, Sr.

Trannon Aylor, Whitehall, Sr.

Tony Simmons, Holly, Sr.

Seth Marek, Petoskey, Jr.

OFFENSIVE LINEMEN

Ricky Johnson, Battle Creek Harper Creek, Jr.

Rusty Klaer, St. Joseph, Jr.

Zach DeLeeuw, Freeland, Sr.

Liam Vaughan, Walled Lake Western, Jr.

DEFENSIVE LINEMEN

Justice Dungey, Lansing Waverly, Sr.

Callen Campbell, Sault Ste. Marie, Sr.

Kadin Waller, Whitehall, Sr.

Sam Talaga, Freeland, Sr.

LINEBACKERS

Jack Mills, Carleton-Airport, Sr.

Marvell Eggleston, Detroit King, Sr.

Ryder Gravenhof, Holland Christian, Sr.

Easton Phipps, Goodrich, Sr.

DEFENSIVE BACKS

Haden Jones, Petoskey, Jr.

Dominic Hernandez, Paw Paw, Sr.

Troy Temple, Walled Lake Western, Jr.

Ja’Hion Bond, Fenton, Sr.

SPECIALIST

Daniel Rucker, River Rouge, Sr.

KICKER

Nolan Zajac, Carleton-Airport, Sr.

COACH

Scot Shaw, Niles


HONORABLE MENTION

QUARTERBACK

Darryl Flemister, Detroit King

RUNNING BACKS

Paul Hess, Niles, Jr.

Gabriel Groppi, Croswell-Lexington Sr.

OFFENSIVE LINEMEN

Joey Ramsey, Croswell-Lexington, Sr.

James Messer, Parma Western, Sr.

Joey Pietrosante, Birmingham Brother Rice, Sr.

DEFENSIVE LINEMAN

Ben Sennabaum, Goodrich, Jr.

LINEBACKERS

Sam Rucker, Niles, Jr.

Derek Badgley, Mason, Sr.

DEFENSIVE BACKS

Tyler Baker, Mason, Sr.

Gage Jones, Ludington, Sr.

SPECIALISTS

Jahi Wood, Lansing Waverly, Sr.

Isaiah Adams, Battle Creek Pennfield, Sr.

COACHES

Tim Rogers, Ada Forest Hills Central

Gary Houghton, Mason

D.J. Szymoniak, Gaylord

Wendell Jefferson, Pontiac


Local Trending News