How ranked Mich. boys basketball prep teams performed in past week

How The Associated Press ranked high school boys basketball teams fared this past week, with records in parentheses:

Division IV
1. Pellston (9-1) beat Bellaire 68-40.
2. Brimley (11-0) beat DeTour 88-50, beat Pickford 71-52.
3. Frankfort-Elberta (7-2) lost to Maple City Glen Lake 66-41, beat Kingsley 58-41.
4. Camden-Frontier (10-1) beat Waldron 62-23, lost to Bellevue 57-47.
5. Adrian Lenawee Christian (7-2) beat Monroe 60-59, lost to Toledo Christian, Ohio, 59-46.
6. Wyoming Tri-unity Christian (6-2) lost to Pewamo-Westphalia 52-35, beat Bridgman 49-24.
7. Carney-Nadeau (8-2) beat Cooks Big Bay de Noc 90-36, beat Rock Mid Peninsula 86-39, lost to Milwaukee Bay View, 71-66.
8. Martin (7-1) beat West Michigan Aviation 60-39, lost to Fennville 55-40.
10. Powers North Central (8-1) did not report.
Division III
1. Flint Beecher (9-0) beat Flint Hamady 79-37.
2. Maple City Glen Lake (9-1) beat Frankfort 66-41, beat Benzie Central 65-29.
3. Hanover-Horton (9-0) beat Grass Lake 63-35, beat Jackson East Jackson 71-22.
5. Iron Mountain (9-0) beat Gwinn 83-58.
6. Pewamo-Westphalia (10-0) beat Wyoming Tri-unity Christian 52-35, beat Fulton 55-45, beat Saranac 85-37.
7. Sanford-Meridian (9-0) beat Farwell 66-26, beat Harrison 63-25.
(tie) Detroit Pershing (9-0) beat Detroit Osborn 62-52, vs. Detroit Davis, did not report.
9. Quincy (9-0) beat Reading 55-46, beat Jonesville, susp.
10. Petersburg Summerfield (8-0) beat Adrian Madison 59-43, beat Whitmore Lake 64-53.
Division II
1. Benton Harbor (11-0) beat Battle Creek Central 62-48.
2. Bridgeport (8-0) beat Frankenmuth 70-41.
(tie) Williamston (10-1) beat Haslett 71-65.
4. New Haven (9-1) beat Warren Mott 84-50, beat Romeo 78-47.
5. River Rouge (7-1) beat Detroit HFA 81-49, beat Detroit Voyageur 73-31.
6. Otsego (10-0) beat Edwardsburg 48-35, beat Plainwell 74-40.
7. Pontiac (11-0) beat Royal Oak 58-41, beat Hazel Park 81-35.
(tie) Grand Rapids Catholic Central (9-1) beat Grand Rapids West Catholic 85-46, beat Allendale 46-43.
9. Alma (9-0) beat Millington 58-34, beat Freeland 48-46.
10. Holland Christian (7-1) lost to Hudsonville Unity Christian 63-42, beat Zeeland West 55-47.
Class I
1. Detroit U-D Jesuit (8-2) beat Orchard Lake St. Mary’s 69-62, beat Birmingham Brother Rice 75-45.
2. Detroit Cass Tech (8-2) beat DCP-Northwestern 73-17, beat Detroit Westside Christian 82-34.
3. Detroit King (9-1) beat Detroit Western International 62-31, beat Detroit Douglass 65-46.
4. Okemos (10-1) beat East Lansing 58-39, lost to Detroit Catholic Central 69-57.
5. Clarkston (8-2) beat Troy 55-37.
6. Roseville (9-1) beat Macomb L’Anse Creuse North 61-46, beat Sterling Heights Stevenson 44-34.
7. Canton (7-1) beat Novi 63-39, beat Hartland 50-38.
8. Flint Carman-Ainsworth (8-2) beat Flint Powers 70-40.
9. Muskegon (4-2) beat Grand Rapids Union 55-44.
10. Saginaw (6-2) did not report.