August 2020 Election Results

 

Alpena County Ambulance and Emergency Services System Millage Proposition

1.5 mills for 4 years

  • Yes Winner 65.2%
    5,488
  • No   34.8%
    2,925
100.0% precincts reporting
Last updated:

Alpena County Commissioner District 5

  • Brenda Fournier WinnerR 52.9%
    375
  • Michael T. Sobeck  R 47.1%
    334
709
100.0% precincts reporting
Last updated:

Alpena County Commissioner District 7

  • Marty Thomson WinnerR 61.2%
    638
  • Cameron N. Habermehl  R 38.8%
    405
1,043
100.0% precincts reporting
Last updated:

Alpena County Sheriff

  • Steven J. Kieliszewski WinnerR 59.2%
    4,304
  • Terry King  R 40.8%
    2,969
7,273
100.0% precincts reporting
Last updated:

Alpena County: Sanborn Twp. Clerk

  • Vicky Souva WinnerR 63.9%
    297
  • Teri Aube  R 36.1%
    168
465
100.0% precincts reporting
Last updated:

Alpena County: Wellington Twp. Fire Protection and Roads Millage

1.25 mills for 10 years

  • Yes Winner 71.3%
    62
  • No   28.7%
    25
100.0% precincts reporting
Last updated:

Alpena County: Wilson Twp. Clerk

  • Melissa Werth WinnerR 54.5%
    320
  • Pamela Walker  R 45.5%
    267
587
100.0% precincts reporting
Last updated:

Alpena County: Wilson Twp. Supervisor

  • Daniel Hibner WinnerR 67.8%
    403
  • Bryan T. DeCare  R 32.2%
    191
594
100.0% precincts reporting
Last updated:

Alpena County: Wilson Twp. Treasurer

  • Penny L. Szatkowski WinnerR 71.9%
    422
  • Matthew Germain  R 28.1%
    165
587
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Banks Twp. Clerk

  • Donna L. Heeres WinnerR 65.6%
    389
  • Julie Chellis  R 34.4%
    204
593
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Banks Twp. Supervisor

  • Alex Busman WinnerR 60.7%
    358
  • Matt Heeres  R 39.3%
    232
590
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Central Lake Twp. Supervisor

  • Stanley A. Bean WinnerR 39.5%
    236
  • Larry Germain  R 35.1%
    210
  • Robert Wilson  R 25.4%
    152
598
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Chestonia Twp. Library Millage Proposal

.5 mills for 4 years for the purpose of providing funds for the operation of the township library

  • Yes Winner 65.7%
    111
  • No   34.3%
    58
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Chestonia Twp. Supervisor

  • Gerald Boone Averill WinnerR 62.1%
    77
  • Wally Shattuck  R 37.9%
    47
124
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Commissioner District 1

  • Jarris Rubingh WinnerR 55.0%
    420
  • Brian H. Vey  R 45.0%
    344
764
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Commissioner District 4

  • Ed Boettcher WinnerR 64.5%
    169
  • Vincent Cooper  R 35.5%
    93
262
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Commissioner District 6

  • Brenda Ricksgers WinnerR 48.3%
    376
  • Gary Lockwood  R 47.4%
    369
  • Ronald J. Barwick  R 4.4%
    34
779
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Forest Home Twp. Road Proposal

1 mill for 4 years

  • Yes Winner 78.7%
    583
  • No   21.3%
    158
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Forest Home Twp. Treasurer

  • Theresa Kent WinnerR 58.9%
    393
  • Linda Dinger-Hoogerhyde  R 41.1%
    274
667
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Helena Twp. Supervisor

  • Butch Peeples WinnerR 51.3%
    157
  • Rick Teague  R 48.7%
    149
306
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Jordan Twp. Supervisor

  • Timothy D. Morris WinnerR 66.2%
    137
  • Philip J. Nemecek  R 33.8%
    70
207
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Jordan Twp. Treasurer

  • Patricia Nemeccek WinnerR 53.1%
    111
  • Jessica Morris  R 46.9%
    98
209
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Milton Twp. Supervisor

  • Lon Bargy WinnerR 60.6%
    382
  • Mark White  R 39.4%
    248
630
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Sheriff

  • Daniel Bean WinnerR 65.6%
    4,105
  • Triston Cole  R 34.4%
    2,152
6,257
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Star Twp. Treasurer

  • Tammi Fuller WinnerR 62.0%
    163
  • Becky Beagle  R 38.0%
    100
263
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Torch Lake Twp. Clerk

  • Kathy Windiate WinnerR 59.3%
    239
  • Marina Friend  R 40.7%
    164
403
100.0% precincts reporting
Last updated:

Antrim County: Torch Lake Twp. Supervisor

  • Robert Cook WinnerR 61.3%
    239
  • Tom Stillings  R 38.7%
    151
390
100.0% precincts reporting
Last updated:

Benzie County Central Schools Bonding Proposal

2.10 mills for 25 years

  • No Winner 50.4%
    2,448
  • Yes   49.6%
    2,413
100.0% precincts reporting
Last updated:

Benzie County: Blaine Twp. Supervisor

  • Paul E. Crandall WinnerR 50.3%
    81
  • Adam Putney  R 49.7%
    80
161
100.0% precincts reporting
Last updated:

Benzie County: Colfax Twp. Supervisor

  • Ron Seguin WinnerR 52.5%
    63
  • Irene J. Dunham-Thayer  R 47.5%
    57
120
100.0% precincts reporting
Last updated:

Benzie County: Frankfort Transportation, Capital Improvements Millage

an increase of up to 3.38 mills for 20 years

  • Yes Winner 68.4%
    299
  • No   31.6%
    138
100.0% precincts reporting
Last updated:

Benzie County: Gilmore Twp. Treasurer

  • Robin Rommell WinnerD 60.3%
    91
  • Norma J. Corwin  D 39.7%
    60
151
100.0% precincts reporting
Last updated:

Benzie County: Homestead Twp. Treasurer

  • Patricia DeLorme WinnerR 76.5%
    348
  • Paul Mallon  R 23.5%
    107
455
100.0% precincts reporting
Last updated:

Benzie County: Inland Twp. Road Millage Proposal

1 mill for 10 years

  • Yes Winner 57.7%
    409
  • No   42.3%
    300
100.0% precincts reporting
Last updated:

Benzie County: Inland Twp. Supervisor

  • Paul A. Beechraft WinnerR 76.4%
    350
  • Monika Fiebing  R 23.6%
    108
458
100.0% precincts reporting
Last updated:

Charlevoix County: Boyne Valley Twp. Ambulance Millage Proposal

1 mill for 4 years

  • Yes Winner 81.4%
    288
  • No   18.6%
    66
100.0% precincts reporting
Last updated:

Charlevoix County: Charlevoix Twp. Supervisor

  • Timothy Kochanny WinnerR 50.4%
    178
  • Charles D. Center  R 49.6%
    175
353
100.0% precincts reporting
Last updated:

Charlevoix County: Commissioner District 1

  • Robert J. Jess WinnerR 59.8%
    496
  • Kathleen T. Donahue  R 40.2%
    334
830
100.0% precincts reporting
Last updated:

Charlevoix County: Commissioner District 5

  • Scott Hankins WinnerR 60.0%
    658
  • Nancy Ferguson  R 40.0%
    439
1,097
100.0% precincts reporting
Last updated:

Charlevoix County: Drain Commissioner

  • Dennis Jason WinnerR 66.0%
    2,855
  • Diane M. Gustin  R 34.0%
    1,468
4,323
100.0% precincts reporting
Last updated:

Charlevoix County: South Arm Twp. Fire Millage Proposal

.75 mills for four years

  • Yes Winner 74.4%
    421
  • No   25.6%
    145
100.0% precincts reporting
Last updated:

Charlevoix County: St. James Twp. EMS Millage Proposal

increased by up to 3 mills for four years

  • Yes Winner 83.2%
    119
  • No   16.8%
    24
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Beaugrand Twp. Road Millage

increase of 2 mills for 4 years

  • Yes Winner 53.4%
    156
  • No   46.6%
    136
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Benton Twp. Treasurer

  • Jayne L. Wixson-Passeno WinnerR 60.1%
    348
  • Phyllis Brandt  R 39.9%
    231
579
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Hebron Twp. Supervisor

  • Andy Beethem WinnerR 58.0%
    29
  • Patrick A. Bell  R 42.0%
    21
50
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Inverness Twp. Treasurer

  • Laurie L. Merchant WinnerR 60.3%
    296
  • Johanna Pizzo Pluszczynski  R 39.7%
    195
491
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Mullett Twp. Supervisor

  • Laz Surabian WinnerR 53.7%
    197
  • Hobart A. Kirsch  R 46.3%
    170
367
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Mullett Twp. Treasurer

  • Brenda Bowes WinnerR 54.7%
    204
  • Kathy Flory  R 45.3%
    169
373
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Road Commission

  • David D. Brown WinnerR 55.6%
    2,120
  • Bob Kiefer  R 44.4%
    1,692
3,812
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Separate Tax Limitations Proposal

7 mills total for 4 years

  • Yes Winner 57.5%
    3,112
  • No   42.5%
    2,297
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Tuscarora Twp. Clerk

  • Dolly J. Rodriguez WinnerR 63.4%
    189
  • Janice Dillaha  R 36.6%
    109
298
100.0% precincts reporting
Last updated:

Cheboygan County: Walker Twp. Treasurer

  • Brenda L. Nash WinnerR 61.7%
    29
  • Debra L. Southweel  R 38.3%
    18
47
100.0% precincts reporting
Last updated:

Chippewa County: Central Dispatch 911 System Surcharge

$2.75 per month to be used exclusively for the funding of 911 emergency telephone call answering and dispatch services

  • Yes Winner 64.3%
    3,915
  • No   35.7%
    2,177
100.0% precincts reporting
Last updated:

Chippewa County: Hulbert Twp. Supervisor

  • Todd Davis Jr. WinnerR 64.7%
    33
  • Norma DeLong  R 35.3%
    18
51
100.0% precincts reporting
Last updated:

Chippewa County: Raber Twp. Supervisor

  • Linda Johnson WinnerD 77.3%
    102
  • Gary Kott  D 22.7%
    30
132
100.0% precincts reporting
Last updated:

Chippewa County: Sugar Island Twp. Supervisor

  • Mark Eitrem WinnerR 62.0%
    171
  • Rick Roy  R 38.0%
    105
276
100.0% precincts reporting
Last updated:

Chippewa County: Trout Lake Twp. Treasurer

  • Joseph A. Boudreau WinnerR 64.2%
    61
  • Stephanie E. Clark  R 35.8%
    34
95
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Animal Control Services Millage Proposal

increased by up to .3000 mill for 5 years

  • Yes Winner 59.5%
    4,455
  • No   40.5%
    3,033
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Central Dispatch 911 System Funding Proposition

$1.75 per month to be used exclusively for the funding of 911 emergency telephone call answering and dispatch services

  • Yes Winner 62.3%
    4,674
  • No   37.7%
    2,826
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Commissioner District 3

  • Rickie Fancon WinnerR 56.3%
    294
  • Thomas E. Dunn  R 27.6%
    144
  • Carolyn Kinberg  R 16.1%
    84
522
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Commissioner District 6

  • Bronwyn Asplund WinnerR 31.1%
    223
  • David A. Hoefling  R 30.7%
    220
  • William Schuh  R 23.6%
    169
  • Ken Raupp  R 14.5%
    104
716
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Drain Commissioner

  • Carl J. Parks WinnerR 43.9%
    1,914
  • Mike Henry  R 29.9%
    1,304
  • Charles T. Pardue  R 26.3%
    1,146
4,364
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Garfield Twp. Treasurer

  • Robin A. Yarhouse WinnerR 56.2%
    199
  • Ralph N. Stewart  R 43.8%
    155
354
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Greenwood Twp. Supervisor

  • Jess McClaughry WinnerR 56.9%
    124
  • Bryan Fliegel  R 43.1%
    94
218
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Hayes Twp. Supervisor

  • Rick C. Jones WinnerR 54.3%
    297
  • James Hill  R 45.7%
    250
547
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: MSU Extension Services & 4-H Millage

increased by up to .13 mill for 6 years

  • Yes Winner 55.3%
    4,122
  • No   44.7%
    3,326
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Road Commissioner

6 year term

  • David Coker WinnerR 34.8%
    1,572
  • Merle Harmon  R 28.5%
    1,286
  • Steve Graves  R 27.5%
    1,240
  • Christopher Hoefling  R 9.2%
    415
4,513
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Road Commissioner

4 year term

  • Bill Simpson WinnerR 51.7%
    2,172
  • Colt J. Davis  R 48.3%
    2,027
4,199
100.0% precincts reporting
Last updated:

Clare County: Road Commissioner

2 year term

  • Max Schunk WinnerR 61.3%
    2,684
  • Terry Acton  R 38.7%
    1,693
4,377
100.0% precincts reporting
Last updated:

Crawford County: Beaver Creek Twp. Clerk

  • Sandy R. Beaudet WinnerR 62.2%
    272
  • Melissa Lobsinger  R 37.8%
    165
437
100.0% precincts reporting
Last updated:

Crawford County: Beaver Creek Twp. Supervisor

  • Dan Bonamie WinnerR 53.9%
    247
  • Kim VanNuck  R 46.1%
    211
458
100.0% precincts reporting
Last updated:

Crawford County: Clerk & Register of Deeds

  • Sandra Moore WinnerR 65.4%
    1,939
  • Mary Stewart-Green  R 34.6%
    1,027
2,966
100.0% precincts reporting
Last updated:

Crawford County: Frederic Twp. Clerk

  • Amanda Siwecki WinnerR 53.9%
    167
  • Nancy L. Bindschatel  R 46.1%
    143
310
100.0% precincts reporting
Last updated:

Crawford County: Frederic Twp. Treasurer

  • Karen M. Dawson WinnerR 67.1%
    224
  • Michael O’Dell  R 32.9%
    110
334
100.0% precincts reporting
Last updated:

Crawford County: Grayling Charter Twp. Clerk

  • Diane Giska WinnerR 78.8%
    63
  • Karen R. Martella  R 21.3%
    17
80
100.0% precincts reporting
Last updated:

Crawford County: South Branch Twp. Supervisor

  • Laurie Luck WinnerR 70.6%
    250
  • Greg Stansbury  R 29.4%
    104
354
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: Carp Lake Twp. Supervisor

  • Paul A. Teike WinnerR 66.9%
    109
  • Bill Mummert  R 33.1%
    54
163
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: Clerk

  • Suzanne R. Kanine WinnerR 72.7%
    4,879
  • Jackie Bunker  R 27.3%
    1,831
6,710
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: Commissioner District 5

  • Dave Bachelor WinnerR 56.1%
    645
  • Jim Kargol  R 43.9%
    505
1,150
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: Cross Village Twp. Clerk

  • Diana J. Keller WinnerR 84.4%
    54
  • Madeline E. Michaels  R 15.6%
    10
64
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: Prosecutor

  • James Linderman WinnerR 55.1%
    3,860
  • Stuart Fenton  R 44.9%
    3,146
7,006
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: Resort Twp. Clerk

  • Lucy Eppler WinnerR 59.4%
    422
  • Kathleen M. Crandell  R 40.6%
    288
710
100.0% precincts reporting
Last updated:

Emmet County: Separate Tax Limitation Proposal

  • Yes Winner 66.6%
    6,549
  • No   33.4%
    3,285
100.0% precincts reporting
Last updated:

Gladwin County: Beaverton Twp. Fire Millage

.5 mill for 5 years

  • Yes Winner 65.9%
    216
  • No   34.1%
    112
100.0% precincts reporting
Last updated:

Gladwin County: Bentley Twp. Fire Millage

1 mill for 5 years

  • Yes Winner 67.2%
    117
  • No   32.8%
    57
100.0% precincts reporting
Last updated:

Gladwin County: Bentley Twp. Road Millage

2 mill for years 2023 thru 2028

  • Yes Winner 59.0%
    102
  • No   41.0%
    71
100.0% precincts reporting
Last updated:

Gladwin County: Bourret Twp. Brine for Roads Millage

increased by .50 mills for period of 2020 through 2022

  • Yes Winner 66.1%
    84
  • No   33.9%
    43
100.0% precincts reporting
Last updated:

Gladwin County: Butman Twp. Mosquito Proposal

$20 a year for 4 years

  • Yes Winner 83.3%
    505
  • No   16.7%
    101
100.0% precincts reporting
Last updated:

Gladwin County: Butman Twp. Supervisor

  • Danny Gonzales WinnerR 57.1%
    184
  • Thomas H. Pellegrin Jr.  R 42.9%
    138
322
100.0% precincts reporting
Last updated:

Gladwin County: Drain Commissioner

  • Terry L. Walters WinnerR 45.9%
    1,671
  • Delynne Schneider  R 31.8%
    1,158
  • Robert J. Evans  R 22.3%
    814
3,643
100.0% precincts reporting
Last updated:

Gladwin County: Hay Twp. Gravel Road Millage

increase of 1 mill for 5 years

  • Yes Winner 53.7%
    131
  • No   46.3%
    113
100.0% precincts reporting
Last updated:

Gladwin County: Road Commissioner

  • David Greaves WinnerR 66.6%
    2,357
  • Ronald T. Brabon  R 33.4%
    1,182
3,539
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse Co.: Commissioner 4th District

  • Penny Morris WinnerR 38.0%
    804
  • Hal Gurian  R 32.2%
    682
  • Todd Knipe  R 29.8%
    630
2,116
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse Co.: Drain Commissioner

  • Andy Smits WinnerR 34.8%
    4,341
  • Kevin McElyea  R 33.9%
    4,235
  • Joseph G. Underwood  R 31.3%
    3,905
12,481
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse Co.: East Bay Twp. Supervisor

  • Beth Friend  R 66.2%
    1,273
  • Jason R. Gillman  R 33.8%
    651
1,924
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse Co.: Fife Lake Twp. Treasurer

  • Cathy L. Sorrow WinnerR 60.7%
    235
  • Tom Hempsted  R 39.3%
    152
387
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse Co.: Grant Twp. Treasurer

  • Elizabeth M. Svec  R 70.0%
    196
  • Lisa Willett  R 30.0%
    84
280
0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse Co.: Green Lake Twp. Emergency Services Facility Bond

.60 mill for 20 years

  • Yes Winner 59.6%
    945
  • No   40.4%
    640
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse Co.: Long Lake Twp. Ambulance, Advanced Life Support & Additional Emergency Services Operating & Capital Expense Millage

1.99 mills for period of 2020 through 2034

  • Yes Winner 56.9%
    1,761
  • No   43.1%
    1,336
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse Co.: Mayfield Twp. Supervisor

  • John Emerald Ockert WinnerR 66.0%
    204
  • Daniel Bauer  R 34.0%
    105
309
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse Co.: Sheriff

  • Tom Bensley  R 73.6%
    10,298
  • Scott Sieffert  R 26.4%
    3,698
13,996
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse Co.: Whitewater Twp. Clerk

  • Cheryl A. Goss WinnerR 57.8%
    433
  • Janet Bachi  R 42.2%
    316
749
100.0% precincts reporting
Last updated:

Grand Traverse Co.: Whitewater Twp. Supervisor

  • Ron Popp WinnerR 59.5%
    454
  • Lois MacLean  R 40.5%
    309
763
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Commissioner District #5

  • James Moreno WinnerD 57.7%
    474
  • William O Dailey  D 42.3%
    348
822
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Sherman Twp. Supervisor

  • Tom Johnson WinnerR 72.0%
    257
  • Jamie Smith  R 28.0%
    100
357
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Sherman Twp. Treasurer

  • Teresa M. Clark  R 59.4%
    218
  • Andrea Wood  R 40.6%
    149
367
100.0% precincts reporting
Last updated:

Isabella County: Union Twp. Treasurer

  • Kimberly M. Rice WinnerD 71.0%
    551
  • Ben Gunning  D 29.0%
    225
776
100.0% precincts reporting
Last updated:

Johannesburg-Lewiston Area Schools Bonding Proposal

2.99 mills for 25 years

  • No Winner 50.6%
    1,006
  • Yes   49.4%
    982
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Boardman Twp. Supervisor

  • Paul C. Erickson WinnerR 59.7%
    151
  • Susan Ann Frakes  R 40.3%
    102
253
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Clearwater Twp. Supervisor

  • Tom Backers WinnerR 60.4%
    273
  • Adam Parzych  R 39.6%
    179
452
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Clearwater Twp. Treasurer

  • Joanne Childs WinnerR 50.3%
    227
  • Christina Bradley  R 49.7%
    224
451
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Commissioner District 1

  • Truman Bicum  R 50.7%
    230
  • John West WinnerR 49.3%
    224
454
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Commissioner District 2

  • Bob Baldwin WinnerR 49.5%
    281
  • Dawn M. Moses  R 35.7%
    203
  • Rich Gillisse  R 14.8%
    84
568
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Commissioner District 4

  • James Sweet WinnerR 41.6%
    174
  • Reba Persons  R 30.1%
    126
  • Derek Schollenberger  R 28.2%
    118
418
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Commissioner District 7

  • Katina Banko WinnerR 55.3%
    198
  • Patty J. Cox  R 44.7%
    160
358
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Garfield Twp. Clerk

  • Brett Southworth WinnerR 53.6%
    127
  • Juanita Persons  R 46.4%
    110
237
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Garfield Twp. Supervisor

  • Todd Jones WinnerR 59.8%
    143
  • David Persons  R 40.2%
    96
239
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Rapid River Twp. Annual Clean-up Service Proposal B

.75 mill for 4 years

  • Yes Winner 85.8%
    259
  • No   14.2%
    43
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Rapid River Twp. Fire Service Proposal D

1 mill for 4 years

  • Yes Winner 83.8%
    253
  • No   16.2%
    49
100.0% precincts reporting
Last updated:

Kalkaska County: Rapid River Twp. Weekly Refuse Service Proposal A

1.5 mills for 4 years

  • Yes Winner 84.1%
    254
  • No   15.9%
    48
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Dover Twp. Clerk

  • Frederick Heurtebise WinnerR 55.3%
    52
  • Jon Smith  R 44.7%
    42
94
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Dover Twp. Treasurer

  • Amanda Bailor  R 50.0%
    52
  • Crystal L. Jurik  R 50.0%
    52
104
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Eden Twp. Proposal to Enter into Contract of Lease

.8904 mill for 25 years

  • Yes Winner 56.7%
    80
  • No   43.3%
    61
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Elk Twp. Proposal to Enter into Contract of Lease

.8904 mill for 25 years

  • Yes Winner 63.9%
    248
  • No   36.1%
    140
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Ellsworth Twp. Supervisor

  • Allen Dean WinnerR 70.6%
    113
  • David Middleton  R 29.4%
    47
160
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Peacock Twp. Supervisor

  • Mark Venema WinnerR 57.8%
    52
  • Tim T. Taylor  R 42.2%
    38
90
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Road Commissioner

  • Rick Haslock WinnerR 40.6%
    681
  • Adam DePew  R 30.6%
    514
  • Heather Braginton  R 28.8%
    483
1,678
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Road Commissioner – D

Partial Term Ending 12/31/24

  • Clyde Welford WinnerD 42.3%
    399
  • William H. Atkinson  D 31.8%
    300
  • Mike Leatherman  D 26.0%
    245
944
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Road Commissioner – R

Partial Term Ending 12/31/24

  • Joan Runnels WinnerR 37.0%
    627
  • Jim Dingman  R 34.9%
    591
  • Gaylen L. Madison  R 28.1%
    477
1,695
93.3% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Sauble Twp. Clerk

  • Gail Raad WinnerR 57.0%
    57
  • Jana Jett  R 43.0%
    43
100
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Sauble Twp. Proposal to Enter into Contract of Lease

.8904 mill for 25 years

  • Yes Winner 62.7%
    417
  • No   37.3%
    248
0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Sauble-Elk-Eden Vehicle & Equipment Millage

1 mill for 5 year

  • Yes Winner 62.7%
    417
  • No   37.3%
    248
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Sheriff

  • Dennis Robinson WinnerD 71.2%
    708
  • Bruce L. Austin  D 28.8%
    286
994
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Treasurer

  • Kellie Allen WinnerR 71.4%
    1,192
  • Eric Jaehnig  R 28.6%
    477
1,669
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Yates Twp. Clerk

  • Romayne Hollis-Raines WinnerR 61.7%
    119
  • Iris J. Hill  R 38.3%
    74
193
100.0% precincts reporting
Last updated:

Lake County: Yates Twp. Supervisor

  • Marilyn K. Burns WinnerD 43.7%
    87
  • Colleen Carrington-Atkins  D 41.7%
    83
  • George Walker  D 14.6%
    29
199
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Glen Arbor Twp. Dissolution of Elected Park Commission

elected park commission be dissolved and replaced by park board with members appointed by twp. board

  • Yes Winner 69.0%
    274
  • No   31.0%
    123
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Kasson Twp. Fire Protection & Emergency Services Millage Proposal

2 mills for 2 years

  • Yes Winner 76.4%
    373
  • No   23.6%
    115
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Leelanau Twp. Extra Voted Millage for Fire Protection & EMS

increase of up to 3.55 mills for 4 years

  • Yes Winner 58.3%
    144
  • No   41.7%
    103
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Leelanau Twp. Extra Voted Millage for General Fund

increase of up to .4884 mills for 4 years

  • Yes Winner 50.5%
    157
  • No   49.5%
    154
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Prosecutor

  • Joseph T. Hubbell WinnerR 70.5%
    3,126
  • Jeffrey Slocombe  R 29.5%
    1,307
4,433
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Road Commissioner

  • John J. Popa WinnerR 77.4%
    3,312
  • Mel Black  R 22.6%
    968
4,280
100.0% precincts reporting
Last updated:

Leelanau County: Solon Twp. Fire & Ambulance Millage Proposition

2.50 mills for 2 years

  • Yes   78.2%
    380
  • No   21.8%
    106
100.0% precincts reporting
Last updated:

Luce County: Animal Shelter Millage Proposition

increased by .5 mills for 3 years

  • Yes Winner 64.8%
    1,047
  • No   35.2%
    568
100.0% precincts reporting
Last updated:

Luce County: Lakefield Twp. Treasurer

  • Denise Taylor WinnerR 60.5%
    208
  • John Bell Jr.  R 39.5%
    136
344
100.0% precincts reporting
Last updated:

Luce County: Sheriff

  • John G. Cischke WinnerR 67.1%
    877
  • Michael J. Fossum  R 32.9%
    430
1,307
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mackinac County: Bois Blanc Twp. General Operating & Capital Expenses Millage Increase Proposal

2.5 mills for 6 years

  • Yes Winner 63.6%
    35
  • No   36.4%
    20
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mackinac County: Bois Blanc Twp. Transfer Station Millage Increase Proposal

1.5 mills for 4 years

  • Yes Winner 65.5%
    36
  • No   34.5%
    19
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mackinac County: Commissioner District 2

  • Nora Massey WinnerD 64.6%
    155
  • Tom Fitzpatrick  D 35.4%
    85
240
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mackinac County: Garfield Twp. Clerk

  • Paula M. Fillman WinnerR 56.9%
    173
  • Daryl Schroeder  R 43.1%
    131
304
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mackinac County: Marquette Twp. Supervisor

  • Julia Kronemeyer WinnerR 62.1%
    87
  • George A. Huff  R 37.9%
    53
140
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mackinac County: Portage Twp. Fire & EMS Millage Proposal

3.0 mill for 4 years

  • Yes Winner 54.9%
    168
  • No   45.1%
    138
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mackinac County: Portage Twp. Supervisor

  • Donald Reed WinnerR 68.1%
    184
  • Stephen Sicinski  R 31.9%
    86
270
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Arcadia Twp. Parks Proposal

Should the Arcadia Twp. Parks Commission be dissolved?

  • Yes Winner 56.6%
    168
  • No   43.4%
    129
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Arcadia Twp. Supervisor

  • Janice McCraner WinnerR 58.4%
    115
  • Robert Leon Clark  R 41.6%
    82
197
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Commissioner 2nd District

  • Richard A. Schmidt WinnerR 65.3%
    320
  • Joshua Edward Wheelock  R 34.7%
    170
490
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Commissioner 4th District

  • Eric D. Gustad WinnerR 56.0%
    304
  • Scott A. Fredericks  R 44.0%
    239
543
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Onekama Twp. Supervisor

  • Ray Franz WinnerR 60.8%
    233
  • Kenneth W. Hilliard  R 39.2%
    150
383
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Onekama Twp. Treasurer

  • LaVonne Beebe WinnerR 59.2%
    228
  • Edward Bradford  R 40.8%
    157
385
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Pleasanton Twp. Fire Millage Proposal

increased by up to 1 mill for 4 years

  • Yes Winner 77.1%
    162
  • No   22.9%
    48
100.0% precincts reporting
Last updated:

Manistee County: Springdale Twp. Treasurer

  • Kimberly A. Jones WinnerR 52.2%
    70
  • Joan Cramer  R 47.8%
    64
134
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mason County: Commissioner District 2

  • Gary E. Castonia WinnerR 55.3%
    267
  • Jason Kirkpatrick  R 44.7%
    216
483
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mason County: Commissioner District 3

  • Jody Hartley WinnerR 60.3%
    622
  • Charles Lange  R 39.7%
    410
1,032
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mason County: Custer Twp. Road Maintenance, Improvements & Brining Millage Proposal

1 mill for 10 years

  • Yes Winner 64.0%
    199
  • No   36.0%
    112
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mason County: Eden Twp. Clerk

  • Julie L. Van Dyke WinnerR 54.7%
    81
  • Duane Stickney (R)  R 45.3%
    67
148
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mason County: Grant Twp. Road Millage

1 mill for 5 years

  • Yes Winner 65.4%
    187
  • No   34.6%
    99
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mason County: Pere Marquette Charter Twp. Treasurer

  • Karie K. Bleau WinnerR 65.7%
    316
  • Jeremy P. Piper  R 34.3%
    165
481
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mason County: Prosecutor

  • Lauren R. Kreinbrink WinnerR 61.1%
    3,066
  • Chad A. DeRouin  R 38.9%
    1,951
5,017
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mason County: Surveyor

  • James T. Nordlund WinnerR 66.9%
    3,185
  • John C. Schulke  R 33.1%
    1,578
4,763
100.0% precincts reporting
Last updated:

Meceola Consolidated Central Dispatch 911 Emergency Services System Funding

Osceola/Mecosta counties: $3 per month to be used exclusively for the funding of 911 emergency telephone call answering and dispatch services

  • Yes Winner 61.4%
    10,947
  • No   38.6%
    6,890
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mecosta County: Fork Twp. Supervisor

  • Lori K. Helmer WinnerR 60.1%
    187
  • John J. Singer  R 39.9%
    124
311
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mecosta County: Green Twp. Supervisor

  • James Chapman WinnerR 57.2%
    503
  • Kelly Cushway  R 42.8%
    376
879
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mecosta County: Hinton Twp. Fire & Rescue Millage Proposal

1 mill for 4 years

  • Yes Winner 71.9%
    192
  • No   28.1%
    75
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mecosta County: Hinton Twp. Supervisor

  • Carl Thompson WinnerR 50.7%
    103
  • Michael Satterlee  R 49.3%
    100
203
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mecosta County: Mecosta Twp. Supervisor

  • Michele G. Graham WinnerR 51.8%
    352
  • Michael Fish  R 48.2%
    328
680
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mecosta County: Road Commissioner

  • Michael L. Wernette WinnerR 31.4%
    2,278
  • Bill Larson  R 28.0%
    2,034
  • Jim Dunkel  R 24.1%
    1,752
  • Randy Maxwell  R 16.5%
    1,195
7,259
61.9% precincts reporting
Last updated:

Mecosta County: Sheridan Twp. Clerk

  • Christina Martin WinnerR 79.9%
    203
  • Bobbie Evoy  R 20.1%
    51
254
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mecosta County: Sheridan Twp. Treasurer

  • Shirley Sprague WinnerR 51.9%
    136
  • Rachel Borders  R 48.1%
    126
262
100.0% precincts reporting
Last updated:

Mecosta County: Sheriff

  • Brian Miller WinnerR 42.9%
    3,445
  • James Taylor  R 32.3%
    2,589
  • Jared Christensen  R 16.0%
    1,286
  • Mark Solis  R 8.8%
    703
8,023
100.0% precincts reporting
Last updated:

Missaukee County: Bloomfield Twp. Supervisor

  • Tim Bridson WinnerR 61.8%
    76
  • Justin Stauffer  R 38.2%
    47
123
100.0% precincts reporting
Last updated:

Missaukee County: Prosecutor

  • David A. Den Houten WinnerR 71.6%
    2,555
  • Cameron S. Harwell  R 28.4%
    1,014
3,569
100.0% precincts reporting
Last updated:

Missaukee County: Sheriff

  • Wilbur Yancer WinnerR 61.6%
    2,242
  • Edward Nettle  R 38.4%
    1,400
3,642
100.0% precincts reporting
Last updated:

Montmorency County: Albert Twp. Clerk

  • Judy Athan WinnerR 54.0%
    320
  • Dawn Sutfin-Hubbard  R 46.0%
    273
593
100.0% precincts reporting
Last updated:

Montmorency County: Briley Twp. Clerk

  • Phil Lamore WinnerR 57.1%
    267
  • Ed Comber  R 42.9%
    201
468
100.0% precincts reporting
Last updated:

Montmorency County: Briley Twp. Parks Millage

.25 mill for 10 years

  • No Winner 53.3%
    325
  • Yes   46.7%
    285
0% precincts reporting
Last updated:

Montmorency County: Briley Twp. Treasurer

  • Vanessa Werner WinnerR 66.9%
    325
  • Mary Jo Whitmire  R 33.1%
    161
486
100.0% precincts reporting
Last updated:

Montmorency County: General Operations Millage Proposal

.5947 mill for 4 years

  • Yes Winner 54.5%
    1,308
  • No   45.5%
    1,093
100.0% precincts reporting
Last updated:

Montmorency County: Hillman Twp. Clerk

  • Shannon Cadieux WinnerR 65.5%
    279
  • Kristen Leigh South  R 34.5%
    147
426
100.0% precincts reporting
Last updated:

Montmorency County: Register of Deeds

  • Teresa L. Walker WinnerR 66.0%
    1,420
  • Michelle Sanders  R 34.0%
    732
2,152
11.1% precincts reporting
Last updated:

Morley Stanwood Public Schools Bonding Proposal

3 mills for 27 years

  • Yes Winner 54.7%
    1,140
  • No   45.3%
    944
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County Commissioner District 7

  • Robert H. Walker WinnerR 51.4%
    276
  • Rhonda Schilleman  R 48.6%
    261
537
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Claybanks Twp. Road Construction and Repairs Millage Proposal

2 mills for 4 years

  • Yes Winner 82.1%
    216
  • No   17.9%
    47
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Commissioner District 1

  • Ron Christians WinnerR 58.1%
    461
  • Terry Dykema  R 41.9%
    333
794
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Commissioner District 3

  • Craig A. Hardy WinnerR 69.2%
    451
  • Steve Bruch  R 30.8%
    201
652
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Commissioner District 5

  • Timothy Beggs WinnerR 57.0%
    556
  • Lawrence Byl  R 43.0%
    419
975
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Elbridge Twp. Road Millage Proposal

increased by 1 mill for 5 years

  • Yes Winner 74.3%
    205
  • No   25.7%
    71
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Golden Twp. Fire Protection Millage Proposal

1 mill for 8 years

  • Yes Winner 68.5%
    408
  • No   31.5%
    188
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Golden Twp. Treasurer

  • Connie Cargill WinnerR 70.1%
    326
  • LuAnn J Mitteer  R 29.9%
    139
465
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Grant Twp. Clerk

  • Shannon Beishuizen WinnerR 56.7%
    219
  • Amy Martell  R 43.3%
    167
386
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Greenwood Twp. Supervisor

  • Jeffery Hunt WinnerR 54.5%
    67
  • Jamie P. Holcomb  R 45.5%
    56
123
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Medical Care Facility Operating Millage Proposal

approve an increase of 2 mills for 4 years

  • Yes Winner 63.6%
    4,134
  • No   36.4%
    2,363
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Newfield Twp. Fire Protection Millage Proposal

1 mill for the period of 2020 and 2021

  • Yes Winner 86.4%
    476
  • No   13.6%
    75
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Road Commissioner

  • Bill Myers WinnerR 53.7%
    2,369
  • Denis Kock  R 46.3%
    2,043
4,412
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Shelby Twp. Supervisor

  • Richard Raffaelli WinnerR 68.2%
    398
  • Star Blohm  R 31.8%
    186
584
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Weare Twp. Fire Protection Millage Proposal

1 mill for 10 years

  • Yes Winner 66.6%
    263
  • No   33.4%
    132
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oceana County: Weare Twp. Supervisor

  • Larry Doran WinnerR 52.2%
    169
  • Dale A Stevenson  R 47.8%
    155
324
0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Churchill Twp. Gypsy Moth Millage

increased by .40 mills for 4 years

  • Yes Winner 75.3%
    433
  • No   24.7%
    142
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Clerk

  • Breck Brindley WinnerR 70.8%
    3,895
  • Howie Hanft  R 29.2%
    1,608
5,503
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Commissioner District 1

  • Craig Scott WinnerR 44.6%
    537
  • Ron Pecknyo  R 32.5%
    391
  • Dennis Stephens  R 22.9%
    276
1,204
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Commissioner District 4

  • Brad Neubecker WinnerR 65.8%
    638
  • Janet Smith  R 34.2%
    331
969
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Cumming Twp. Clerk

  • Robert W. Barber WinnerR 50.9%
    139
  • Janice A. Fritz  R 49.1%
    134
273
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Cumming Twp. Supervisor

  • Ron Quackenbush WinnerR 50.9%
    140
  • Danny R. Morrison  R 49.1%
    135
275
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Cumming Twp. Treasurer

  • Shari Denstedt WinnerR 50.6%
    135
  • Patricia Jaye Robinson  R 49.4%
    132
267
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Edwards Twp. Road Millage Proposal

2 mills for 10 years

  • Yes Winner 50.8%
    259
  • No   49.2%
    251
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Klacking Twp. Treasurer

  • Carrie L. Reetz  R 70.5%
    124
  • Dolores Harris  R 29.5%
    52
176
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Mills Twp. Supervisor

  • David A. Ryan WinnerR 62.1%
    494
  • Shane M. Gamez  R 24.7%
    196
  • Dennis Parent  R 13.2%
    105
795
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Mills Twp. Treasurer

  • Mary Moore WinnerR 41.7%
    330
  • Pete Hennard  R 35.9%
    284
  • Duane Prince  R 22.5%
    178
792
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Public Transit Millage Proposal

.3 mill for 5 years

  • Yes Winner 52.9%
    3,183
  • No   47.1%
    2,831
100.0% precincts reporting
Last updated:

Ogemaw County: Sheriff

  • Brian D. Gilbert WinnerR 60.2%
    3,329
  • Glenn Gutierrez  R 39.8%
    2,197
5,526
100.0% precincts reporting
Last updated:

Osceola County: Commissioner 5th District

  • Roger Elkins WinnerR 56.2%
    338
  • Arnold Dodde  R 43.8%
    263
601
100.0% precincts reporting
Last updated:

Osceola County: Commissioner 7th District

  • Sally Momany WinnerR 51.6%
    325
  • Russ Nehmer  R 48.4%
    305
630
100.0% precincts reporting
Last updated:

Osceola County: Highland Twp. Road Improvement Millage Proposal

2 mills for 4 years

  • Yes Winner 71.7%
    203
  • No   28.3%
    80
100.0% precincts reporting
Last updated:

Osceola County: LeRoy Twp. Road Maintenance & Improvement Millage

2 mills for 2 years

  • Yes Winner 68.9%
    301
  • No   31.1%
    136
100.0% precincts reporting
Last updated:

Osceola County: Lincoln Twp. Supervisor

  • Mark Brock  R 52.0%
    191
  • Gregory L. Gydesen  R 48.0%
    176
367
100.0% precincts reporting
Last updated:

Osceola County: Middle Branch Twp. Road Millage

increase of up to 1 mill for 2 years

  • Yes Winner 65.7%
    155
  • No   34.3%
    81
100.0% precincts reporting
Last updated:

Osceola County: Road Commissioner

  • Terry Wanstead WinnerR 61.9%
    3,252
  • Don Williams  R 38.1%
    1,998
5,250
100.0% precincts reporting
Last updated:

Osceola County: Rose Lake Twp. Clerk

  • Vicky Schaefer WinnerR 37.0%
    175
  • Karrie Maes  R 34.0%
    161
  • Gale J. Wanstead  R 29.0%
    137
473
100.0% precincts reporting
Last updated:

Osceola County: Rose Lake Twp. Supervisor

  • Roy Kissinger WinnerR 55.3%
    262
  • Tammy Stoner  R 44.7%
    212
474
100.0% precincts reporting
Last updated:

Osceola County: Senior Citizens Services Millage Proposal

increased by up to 1 mill for 6 years

  • Yes Winner 76.3%
    4,956
  • No   23.7%
    1,540
100.0% precincts reporting
Last updated:

Osceola County: Sheriff

  • Mark Cool  R 59.5%
    3,400
  • Ed Williams  R 40.5%
    2,311
5,711
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oscoda County: Clerk

  • Ann Galbraith WinnerR 34.1%
    745
  • Cody Rossen  R 25.1%
    548
  • Jenny Blamer-Cronkright  R 22.8%
    498
  • Brandy L. Wright  R 18.0%
    394
2,185
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oscoda County: Council on Aging Operating Millage Proposal

increased by 1 mill for 4 years

  • Yes Winner 67.0%
    1,831
  • No   33.0%
    901
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oscoda County: Greenwood Twp. Supervisor

  • Fredrick V. Lindsey Jr. WinnerR 58.2%
    181
  • Debra Downing  R 41.8%
    130
311
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oscoda County: Library Operating Millage Proposal

increased by .50 mills for 2 years

  • Yes Winner 56.8%
    1,552
  • No   43.2%
    1,178
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oscoda County: Road Commissioner

  • James R. Houlton WinnerR 50.4%
    1,340
  • Roger J. Wiegand  R 49.6%
    1,317
2,657
100.0% precincts reporting
Last updated:

Oscoda County: Sheriff

  • Kevin R. Grace WinnerR 68.8%
    1,543
  • Michael Dekun  R 31.2%
    700
2,243
100.0% precincts reporting
Last updated:

Otsego County: Chester Twp. Clerk

  • Melissa Szymanski WinnerR 72.2%
    213
  • Kimberly Jones  R 27.8%
    82
295
100.0% precincts reporting
Last updated:

Otsego County: Commissioner District 4

  • Brett McVannel WinnerR 50.1%
    341
  • Duane M. Switalski  R 49.9%
    339
680
100.0% precincts reporting
Last updated:

Otsego County: Commissioner District 7

  • Douglas Johnson WinnerR 66.5%
    364
  • Wayne Monusko  R 33.5%
    183
547
100.0% precincts reporting
Last updated:

Otsego County: Commissioner District 8

  • Jason Caverson WinnerR 60.9%
    257
  • David M. Bennett  R 39.1%
    165
422
100.0% precincts reporting
Last updated:

Otsego County: Dover Twp. Fire Protection Expense Millage

.5 mill for 5 years

  • Yes   63.5%
    127
  • No   36.5%
    73
100.0% precincts reporting
Last updated:

Otsego County: Livingston Twp. Clerk

  • Elizabeth A. Mench WinnerR 55.1%
    321
  • Paul M. Beachnau  R 44.9%
    262
583
100.0% precincts reporting
Last updated:

Otsego County: Otsego Lake Twp. Supervisor

  • David C. Matelski  R 50.1%
    327
  • Thomas H. Wagar  R 49.9%
    326
653
100.0% precincts reporting
Last updated:

Otsego County: Prosecutor

  • Mike Rola WinnerR 52.3%
    2,499
  • Brendan Curran  R 47.7%
    2,283
4,782
100.0% precincts reporting
Last updated:

Pine River Area Schools Bonding Proposal

.17 mill for 16 years

  • Yes Winner 64.4%
    1,402
  • No   35.6%
    775
100.0% precincts reporting
Last updated:

Presque Isle County: Belknap Twp. Clerk

  • Danielle Wirgau WinnerR 53.1%
    68
  • Arthur Neumann III  R 46.9%
    60
128
100.0% precincts reporting
Last updated:

Presque Isle County: Posen Twp. Fire Department Operating Millage Proposal

1 mill for 8 years

  • Yes Winner 76.8%
    424
  • No   23.2%
    128
100.0% precincts reporting
Last updated:

Rogers City Area Schools Sinking Fund Millage Proposal

1.1519 mills for 8 years

  • Yes Winner 61.5%
    919
  • No   38.5%
    575
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Animal Control Millage

increased by .1500 mill for four years

  • Yes Winner 60.5%
    4,547
  • No   39.5%
    2,965
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Commissioner 4th District

  • Marc J. Milburn WinnerR 56.6%
    556
  • Dan McGregor  R 43.4%
    427
983
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Denton Twp. Treasurer

  • Susan Seaford WinnerR 69.7%
    765
  • Tammy Muckenthaler  R 30.3%
    332
1,097
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Gypsy Moth Suppression Program Millage

increased by .1250 mill for four years

  • Yes Winner 70.2%
    5,287
  • No   29.8%
    2,248
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Lake Twp. Street Lights Proposal

increase of up to .25 mill for 5 years

  • No Winner 57.3%
    279
  • Yes   42.7%
    208
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Lyon Twp. Treasurer

  • Susanne Grier WinnerR 57.4%
    193
  • Ronald L. Bradley  R 42.6%
    143
336
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Markey Twp. Supervisor

  • Robert Pray WinnerR 40.7%
    207
  • Tom Kelley  R 36.7%
    187
  • Michael Peters  R 22.6%
    115
509
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Richfield Twp. Treasurer

  • Judy Scroggin WinnerD 57.8%
    251
  • Connie Barton  D 42.2%
    183
434
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Road Improvement Millage Proposal

increased by .5000 mill for six years

  • Yes Winner 50.0%
    3,754
  • No   50.0%
    3,753
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Veterans Affair Program Millage

increased by .1670 for six years

  • Yes Winner 70.7%
    5,298
  • No   29.3%
    2,193
100.0% precincts reporting
Last updated:

Roscommon County: Youth Leadership and Development Millage

increased by .1250 for four years

  • No Winner 57.1%
    4,208
  • Yes   42.9%
    3,166
100.0% precincts reporting
Last updated:

Suttons Bay Public Schools Sinking Fund Millage Proposal

.5 mill for 5 years

  • Yes Winner 64.4%
    1,444
  • No   35.6%
    798
100.0% precincts reporting
Last updated:

Wexford County: Antioch Twp. EMS Millage Proposal

3 mill for 4 years

  • Yes Winner 67.1%
    147
  • No   32.9%
    72
100.0% precincts reporting
Last updated:

Wexford County: Boon Twp. Supervisor

  • Matthew S. Beattie WinnerR 67.8%
    80
  • Carl A. Reiter  R 32.2%
    38
118
100.0% precincts reporting
Last updated:

Wexford County: Cedar Creek Twp. Clerk

  • Elizabeth A. Edwards WinnerR 57.6%
    141
  • Jody L. Kanaziz  R 42.4%
    104
245
100.0% precincts reporting
Last updated:

Wexford County: Cedar Creek Twp. Supervisor

  • Justin L. Paquette WinnerR 50.8%
    127
  • Jack L. Dontje  R 49.2%
    123
250
100.0% precincts reporting
Last updated:

Wexford County: Cedar Creek Twp. Treasurer

  • Mary E. Hallett WinnerR 59.3%
    150
  • John S. Fuscone  R 40.7%
    103
253
100.0% precincts reporting
Last updated:

Wexford County: Hanover Twp. Fire, Ambulance and Emergency Services Millage Increase

increase of up to 3 mills for 5 years

  • Yes Winner 75.8%
    263
  • No   24.2%
    84
100.0% precincts reporting
Last updated:

Wexford County: Haring Twp. Clerk

  • Paula J. Dewey WinnerR 55.5%
    259
  • Erik A. Olson  R 44.5%
    208
467
100.0% precincts reporting
Last updated:

Wexford County: Slagle Twp. Supervisor

  • Thomas A. Mannor WinnerR 61.8%
    76
  • Phil E. Wendel  R 38.2%
    47
123
100.0% precincts reporting
Last updated:

Wexford County: South Branch Twp. Supervisor

  • Lori Goodrich WinnerR 72.8%
    59
  • Michael Reilly  R 27.2%
    22
81
100.0% precincts reporting
Last updated:

Wexford County: Springvale Twp. Supervisor

  • Jessica Boonstra WinnerR 70.5%
    184
  • Ryan Wayne Squier  R 29.5%
    77
261
100.0% precincts reporting
Last updated:

Wexford County: Springville Fire Protection Services Proposal

1 mill for 5 years

  • Yes Winner 75.2%
    285
  • No   24.8%
    94
100.0% precincts reporting
Last updated:

Wexford County: Springville Twp. EMS Millage Proposal

3 mill for 4 years

  • Yes Winner 73.4%
    278
  • No   26.6%
    101
100.0% precincts reporting
Last updated:

Wexford County: Wexford Twp. Fire, Ambulance & Emergency Services Millage Increase

increase of up to 3 mills for 5 years

  • Yes Winner 75.7%
    178
  • No   24.3%
    57
100.0% precincts reporting
Last updated:

Wexford County: Wexford Twp. Treasurer

  • David R. Fox WinnerR 63.8%
    97
  • Richelle L. Szegda  R 36.2%
    55
152
100.0% precincts reporting
Last updated:
Categories: Election 2020